TÜP BEBEK

FMF ailesine iletilmek üzere yazılanları buradan takip edebilirsiniz

İki Gün İçerisinde aktivasyon maili gelmeyen yeni üyelerimiz kayıt esnasındaki kullanıcı adını bildiren maili ibuyuksimsekQyahoo.com adresine göndersinler.

TÜP BEBEK

Mesajgönderen GULEYSAH tarih Pzt Eki 27, 2008 12:56 pm

Arkadaşlar benim aklıma şöyle bir fikir geldi :D
fmf hastası olduğumuz için evlendikten sonra çocuk aşamasında biliyorsunuz ki çocuğa dominant geçişle bu hastalık geçebilio ben açıkçası çoğumun bu sıkıntıları yaşamasını istemiyorum kimsede istemez tüp bebek yöntemini kullandığımızda bu geni çocuğumuza geçirmeme gibi bir şansımız olduğunu sanıyorum bildiğim kadarıyla tüp bebek yöntemi yapılırken hastalıklı hücre ve genlerin ayrıştırıldığını zannediyorum eğer böle bir yönteme başvurursak çocuğa geçme ihtimalini azaltmış olmazmıyız?

Eğer içimizde bu konuda bilgi sahibi olan arkadaşlarımızı varsa bizi bilgilendirmesini ve yanlışım varsa düzeltmesini rica edicem... :wink:
GULEYSAH
 
Mesajlar: 19
Kayıt: Çrş Ağu 27, 2008 12:16 am
Konum: SİVAS

Mesajgönderen Birsel tarih Çrş Kas 05, 2008 12:39 am

Mehraba güzel bir konuya deginmisin...

Evet Günümüzde artik hasta evebeyinler dahi saglikli cocuk sahibi olabilirler..FMF dahil olmak üzere günümüzde 450 genetik hastalik mikrochipanaliz sistemiyle disarda dölendirilen embyolar üzerinde bakilarak bu hastalik tasimayan bir secim yapilmakta ve bu sekilde FMf olasiligda yok edile bilinir...Ancak henüz FMFe sebep olan mutasyonlar bilinmediginden cok nadirde olsa bebegin bilinmeyen bir mutasyona sahib olmasindan dolayi yinde hasta olabilir..buda kader kismet bence...Ama bizler saglikli nesiler icin elimizden geleni yapmaliyiz...tedbirimizi alip takdiri yaradana birakmak gerektigine inaniyorum...Bu konuda genis bilgi hamilelik bölümünde yer almakta..

söyleki;


FMF e ragmen saglikli cocuk sahibi olabiliriz!!!


09/05/2005
Genetik arınma yoluyla hamilelik dönemi başladı
Türkiye'de bir ilk gerçekleştirilerek, genetik hastalıklara sahip çiftler için dışarıda döllenme yapılıp sağlıklı bebek dünyaya getiriliyor

Hamilesiniz, ya da hamile kalmayı düşünüyorsunuz, ancak genetik hastalığınız olduğu için kafanızda soru işaretleri var. Çocuğunuz sağlıklı doğacak mı? İstanbul Amerikan Hastanesi Genetik Tanı Merkezi'nde uygulanan sistemle bu soru işaretini kafanızdan atmanız mümkün. MİKROARRAY (mikroçip gen analiz yöntemi) sayesinde anne karnındaki fetüste zeka geriliği, ailesel Akdeniz ateşi, cücelik ve sağırlık gibi sorunları da kapsayan 450'den fazla hastalığın tanısı konulabiliyor ve erken önlem alınabiliyor.

Ancak ailenizde genetik bir hastalığınız varsa ve hamile kalmadan çocuğunuzu riske atmak istemiyorsanız bunun da çaresi var. Mikroenjeksiyon yöntemiyle dışarda dölleme yaptırıp sağlıklı bebek dünyaya getirebiliyorsunuz.

Sağlıklı bebekler için
Amerikan Hastanesi Genetik Hastalıklar Tanı Merkezi Sorumlusu Nesrin Erçelen uygulamayı şöyle anlatıyor: Genetik hastalığa sahipseniz, mikroenjeksiyon yöntemiyle elde edilen embriyoda analizden geçiriliyorsunuz. DNA özel olarak dizayn edilmiş bir bilgisayar cipine yükleniyor ve bebeğin tüm gen haritası çıkarılıyor. Sağlıklı embriyo bulunana kadar işlem tekrarlanıyor ve sorunsuz, genetik analizden normal veriler elde edilen embriyo tüp bebek yöntemiyle anne karnına yerleştiriliyor. Ama hamile olan anneler de yaptıracakları MİKROARRAY (Mikrocip Gen analiz yöntemi)sayesinde bebeğin kaderini değiştirebiliyor. Bu, şüpheli gebelikte eğer, amniyosentez ve kromozom analizi yapılmasına rağmen tespit edilemeyen genetik yapının tamamen ortaya çıkarılması için uygulanıyor. Böylece bebeğin çıkarılan gen haritasıyla doğmadan önce tedbir alınabiliyor.

Amniyosentez nedir?
Anne karnındaki bebeğin içerisinde bulunduğu sıvıdan ultrason yardımıyla bir miktar alınması işlemine amniyosentez deniyor. Ultrasonla bebeğin bulunmadığı bölge dikkatli bir şekilde tespit ediliyor. Anestezi gerektirmeyen bu işlem sırasında anne işlemi takip edebiliyor. Amniyosentez riskli gebeliklerde 15-17. haftalarda uygulanıyor. Tecrübeli ellerde binde 2-3 de olsa düşük riski bulunan amniyosentez işlemi sonunda bebeğin hücrelerinin bulunduğu amniyon sıvısından bebeğe ait kromozomlar elde edilip İncelenebiliyor. 46 kromozomun yarısı anneden (yumurta ile), yarısı da babadan (sperm ile) geliyor. Yapılan incelemede kromozomlar normal sayıdan eksik veya fazla sonuç verirse bebeğin ciddi zeka ve bedensel özürlerle doğmasının mümkün olduğu sonucuna varılıyor. Doğum öncesi diğer tanı testlerinden birisi de koryon virüs örneklemesi. Gebeliğin 10-12. haftalarında yapılan bu test için plesentadan parça almıyor. Gebeliğin ilerleyen haftalarında kord kanı (yani bebeğin göbek damarlarından alınan kan örneği) incelemesiyle yine mongolizim ve diğer genetik hastalıklar tespit edilebiliyor.

Zor karar
Doğum öncesi hayati risk taşıyan ciddi zeka ve bedensel özürle ortaya çıkabilecek genetik hastalık tanısı konduktan sonra aileler özürlü bir bebeğe sahip olmayı göze alamıyor; ya da aile bunu görmezden gelip her şeye rağmen bebeğin dünyaya gelmesine karar verebiliyor. Ülkemizdeki yasalara göre bu kararı yalnızca ailenin verebileceğine dikkat çeken Dr. Erçelen: "Bu aşamada tanı konmuşsa, bebek dünyaya gelir gelmez eğer mümkünse uygun tedaviye başlanıyor ve bebek takibe alınıyor. Böylelikle ileride yaşanacak daha büyük problemlerin önüne geçilmeye çalışılıyor" diyor.


Haber : Necla GÖRGEÇ
_www.vatanim.com.tr/cat/haber_detay.aspNewsid=53079&categoryid=7&aid=0 ________________
_________________
ya zirvelerden gelen su gibi duru;
ya da kavrulmus ormanlar gibi kuru

hayat senin...ne istiyorsan o ol.....
Birsel
Site Admin
 
Mesajlar: 1412
Kayıt: Sal Haz 20, 2006 6:34 pm
Konum: Seligenstadt


Dön DUYURULAR-ÜYELİK-AKTİVASYON

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir