slm arkadaşlar yardım edin...

Sohbet etmek mi istiyorsun, bir konuyumu tartismak veya tanismak mi istiyorsunuzu ? Dogru bölümdesiniz :-)

slm arkadaşlar yardım edin...

Mesajgönderen HASRETİMM tarih Sal Haz 21, 2011 4:03 pm

slm arkadaşlar
ben hasret. 23 yaşındayım...çocukluktan beri fmf hastasıymışım12 yaşımda apandisim alındı..çok sık ataklar yaşıyorum.. ama 2 ay önce teşhis kondu..hiç kimse anlayamadı..hamileyken ve doğumda çok zorluklar yaşadım...ikizlerim ve ben ölüm tehlikesi yaşadık günlerce yoğun bakımda kaldım doğumdan önce...erken doğum yaptım..bebeklerim 35 gün küvezde kaldı..beyaz kürem sürekli yüksek çıkıyordu..çok araştırıldı ama fmf anlaşılmadı..2 ay önce bi doktor farkketti ve teşhis konuldu..colchicum-dispert günde 2 kez alıyorum.2 kez atak geçirdim biri çok şiddetliydi..amiloid varmıdır bende?..fmf ne gibi sıkıntılar yaratır ?hayatımı nasıl zorlaştırır.?.ikizlerimdede olurmu?,bana yardımcı olun acil cvp istiyorum arkadaşlar...
HASRETİMM

Re: slm arkadaşlar yardım edin...

Mesajgönderen birsell tarih Sal Haz 21, 2011 8:42 pm

merhaba,

cok gecmis olsun, yasadiklarin malesef bir cok FMFlinin ortak kaderi...FMf tesiz konulmadigi ve ve tedaviye baslanilmadigi icin hormonal verilerin degismesi sonucu bir cok Kadin hamilik sürecinde yogun ataklar yasiyor ve bu ataklar malesef cogunlukla hamiligin bitmesiyle sonuclaniyor... Bazi bayanlarda ise bu tam tersi söz konusu onlar hamilik süresinde hic atak yasamadiklarini dogum sonrasi ataklarin yogunlastigini belirtiyorlar..FMF parmak izi gibidir herkeste farkli seyredebilir, bu ergenlik dönemidede aynidir, ataklarda farlik ve yogunluk izlenebilmekte...

Artik sükür tesiz konulmus ilacina baslamisin ilac kulandigin süre uzadikca ataklar ilimlasip azalcaktir..bazi hastalar kolsizine basladiktan bir süre sonra hic atak yasamiyorlar ama yindede düzenli olarak Kolsizin kulanmalari gerekmektedir...Kolsizinin tam islevini görmek icin en az 6ay düzenli kulanilmasi gerekir ve eristinlere önerilen doz 1,5mgdir...

Uzanti hastaliklar olusmasi icin özelikle amilidoz icin en az 10 sene sürekli yogun ataklar yasiyor olman en önemlisi sa.verisinin yüksek seyretmis olmasi gerekirki... bu konuda burdan birsey yazmak zor ama doktorunun bazi testler yaparak ip uclari arayabilir örnegin 24 saat icinde biriktirilmis idradan ve spontan idardan mikrualübin ve keratin ,serum amiliod verilerini bakabilir...bunlar amilidoz konusunda cevap verici unsurlar.Iyi bir Romatoloji veya neftroloji uzmana görünmende fayda var,sitemizde arkadaslarin önerdigi doktorar var bunlardan faydaöanabilirsin...

FMf konusundaki bilgiler icin; viewtopic.php?f=2&t=1740

siteyi detayli incelediginde bir cok soruna cevap bulabilirsin...tekrar cok gecmis olsun...
ya zirvelerden gelen su gibi duru;
ya da kavrulmus ormanlar gibi kuru

hayat senin...ne istiyorsan o ol.....
birsell

Dön Sohbet

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir