uzun biraradan sonra merhaba

Sohbet etmek mi istiyorsun, bir konuyumu tartismak veya tanismak mi istiyorsunuzu ? Dogru bölümdesiniz :-)

uzun biraradan sonra merhaba

Mesajgönderen neşe tarih Sal May 06, 2008 12:14 pm

buralara uğramayalı baya karışmış ortalık çok üzüldüm malesef herkesin derdi kendine sözü doğru oluyor ben hastalığım hakkında daha fazla bigi edeinmek ve benim gibi insanlarla tanışmak için üye oldum bu siteye arada abuk subuk teklifler msj lar aldım bunun için yazmayı kestim ama yinede takip ediyordum 2 ay öncesine kadar malesef başıma talihsiz bi kaza geldi ve belim kırıldı bu yüzden bi süredir takip edemiyordum, sevgili birsel sana herşeye rağmen bizi en azından beni hastalığım hakkında bilgilendirdiğin için teşekkür ediyorum biliyorum siteye girenlerin maksadını yada fmf li olup olmadıklarını bilemeyiz ama siteyi korumanın biyolu olmalı bizim gibi nice insanlar var ben faydalandım onlarda faydalansın :cry: en azından derdini anlatınca seni anlayan birileri olsun........emekleriniz için tekrar teşekkür ediyorum
avuçlarındaki mutluluk kırıntıları, sıkı tut
neşe

Mesajgönderen erhan ozdemir tarih Çrş May 07, 2008 1:50 pm

çok geçmiş olsun..sölediklerin dede çok haklısın..ataksız günler...
bin kilometrelik yol bile ilk adımla başlar!
erhan ozdemir

Mesajgönderen ezel tarih Prş May 08, 2008 7:35 pm

Evet Neşe hanım çok haklısınız bir an yazmak istediklerimi karşımda buldum bende ilk başlarda yazılar yazıyordum ama uzun zamandır pek yazmıyorum ama takip ediyorum saolsun Birsel abla çok yardımcı oluyo allah razı olsun çok ama çok dua ediyorum kendi ve yavruları için.Bu siteyi farklı amaçlar için kullanan insanları ise hiç anlayamıyorum ama bizler birbirimizi bırakmadığımız sürece birbirimize dstek olduğumuz sürece öyle insanlarında burada yeri olmayacaktır.Size çok çok geçmiş olsun allaha emanet olun sağlıklı ve huzurlu günler dilerim.
Sevgiler...
ezel

Mesajgönderen Birsel tarih Cmt May 10, 2008 11:49 pm

Cok tsk ederim dostlar... Hersey gönlünüzce olsun...Allaha amanet olun

saygi ve selamlar...
ya zirvelerden gelen su gibi duru;
ya da kavrulmus ormanlar gibi kuru

hayat senin...ne istiyorsan o ol.....
Birsel
Site Admin

fmf

Mesajgönderen gülden tarih Pzt May 12, 2008 7:32 pm

herkeze merhaba.malesef buraya nasıl yazılacağını anlayamadım.bende FMF hastasıyım ve bu aralar hiç iyi haberler almıyorum.birselciğim beni hatırladınmı eski siteden.sana ulaşamıyorum ama.çok acil bana ulaşmanı istiyorum.umarım yazmayı başarmışımdır.herkeze ataksız günler.
gülden

Mesajgönderen Birsel tarih Sal May 13, 2008 10:40 pm

Mehraba Güldencim,

uzun bir ardan sonra seni tekrar görmek cok güzel..umarim durumunda bir sonuc alabilmis ve biraz olsun rahatlamisindir gülüm... ben gecen yaz izindeyken bana vermis oldugun tlfon nosunu ardim ama ulasamadim...sanirim ya yanlis aldim bisekilde seni tanimadiklarini söyledir...

bana sana ulasabilcegim bir tlfon nosu birakabilirsen aramaya calisirim... benim cep 0049 163 1350191.... sana ulasabilcegim bir no ile cagri at geri dönerim musait oldugumda...

simdilik hosca kal..eski dostlara görüsüyorsan cok slm ve sevgiler

Birsel
Site Admin

Mesajgönderen gülden tarih Çrş May 14, 2008 11:35 pm

merhaba birselcim seni görmek te çok güzel sana ulaşamadım ama hep seni sordum haberlerini aldım tümay abladan.canım benim kzıımda da meleğimde de 1 sene önce fmf tanısı kondu ama şükür iyi.ama benim hayatım ilerlemiş şu 2 haftadır çok kötü zamanlar geçiriyprum.benim şu an doktorum prof.dr.afig berdeli.müthiş bir doktor.bana birçok gen testi yaptı ve farklı genleriminde bozuk olmasından dolayı malesef kolşisen a cevap vermiyorum ve ağrılarım çok fazla.ve son olan testlerde CRP ve SAA sanırım bunun ne anlama geldiğini biliyorsun yani amliodizin oluşmasına neden olan test yüksek çıktı.birkaç tane daha ilaça başladık.ama bana AFİG bey bi ilaçtan bahsetti henüz türkiyede olmayan bilaç daha doğrusu iğne.almanyada satışı oluyormuş onu kullanmammı tavsiye etti ama pahalı bir ilaçmış.ama çok etkiliymiş hatta kolşisine bile gerek kalmıycakmış.sanırım 1.000 ytl civarında.adını yazıyorum sana bana bi bilgi verebilirsen çok memnun olurum çünkü alıcaz hemen.adı:KENERET(ANAKİNRA).şimdiden teşekkür edr.hayatım.ve bana biliyorsan SAA testinin ne anlama geldiğini açıklarmısın.förüşmek üzere.
gülden

Mesajgönderen Birsel tarih Cmt May 17, 2008 4:53 pm

Mehraba canim,

Melek icin gercekten üzüdüm ama yasi cok kücük insallah düzenli kolsizinle normal bir yasam sürebilcektir... Onlar bizden cok sansli unuma... Arif Bilgali bey tanimiyoprum ama duyduklarimdan FMf konusunda Süper oldugunu görüyorum yani emin ellere olmani ve nihayet bir tesiz konulmana sevindim...

Bahsetigin ilac hic duymadim, özeligi ne acaba merak etim...yani bir tür bagisim baskiliyici felanmi acaba, biliyorsun kolsizine cevap vermeyen hastalarda destek tedaviler uygulanmakta ama yinde kolsizini asla tümüyle kesmiyorlar ilave olarak baska ilaclar deniyorlar... bu kolsizini gerektirmicek olan merak etim... ben ancak Pazatresi ezanden bu konuda bilgi edinebilirim veya doktorumdan malum hafta sonu ve nöbetciler disinda heryer kapali...

SAA soruna gelince bu konuda doktorumuzun yazmis oldugu bir maili eklemek istiyorum bu konuda ve suanki durumuna sanirim biraz olsun aciklik kazandircaktir...

Aslinda ben sizlere 24 saatlik idardan kontrolden bahsederken bu gibi verilerin bakilmasi icin gerektiginden yaziyorum zira Amilidoz olusumunu gösterebilcek Saa, Mikrobulibin, ve Keratin gibi önemli degerler spontan idar veya kan tahlileriyle hemen elde edilemez..ancak 24 saa icinde biriktirilmis idar mikari kisinin boyu kilosu bazinda ölcülerek daha saglikli bilgi edinilir...

Ilac hakkinda bir bilgi buldugumda mutlaka yazarim canim..Kizinda senide öpüyorum..Allaha manet ol...

-FMF ve Serum Amiliod hakkında bir e-mail
(Prof.Dr. Ahmet Gül)

Serum amiloid A proteini (SAA) bir akut faz proteini. Yani vücutta iltihaba neden olan herhangi bir durum oldugunda CRP gibi, lökosit sayısının artması gibi o da yükseliyor. İltihabi reaksiyonun şiddetini takip etmede CRP'den daha hassas, ama doğrusunu isterseniz CRP'ye büyük bir üstünlüğü yok. AA tipi amiloidoz oluşumunda bu proteinin katkısı var, fakat iltihap nedeniyle bu proteinin yükselmesi başka bir olay, henüz tam anlaşılamayan nedenlerle bazı insanlarda bu proteinin dokulara çökmesi farklı bir olay. Bu nedenle SAA değerinin yüksek çıkması hastanın bir atak geçirmekte olduğunu veya eğer belirgin bir atak bulgusu yok ise, atak arası dönemlerde de iltihabi reaksiyonun tam baskılanamadığını gösteriyor. Bu durumda en uygun olanı kolşisin dozunun yükseltilmesi. Aslında yapmaya çalıştığımız şey, kolşisin dozunu sadece atak sıklığı ve şiddetine göre değil, hastalığa bağlı iltihap göstergelerini kontrol altına alacak şekilde ayarlamak. Eğer yeterli doza çıkılan kolşisin ile bu sağlanamıyorsa ek ilaçların düşünülmesi gerekli. Amiloidoz iltihap reaksiyonunun uzun süre (bu genellikle uzun yıllar, sıklıkla 10 yıl) kontrolsuz kalmasına bağlı olarak gelişiyor. Yani çok kısa süreli bir süreç değil. Bütün bunları özetleyecek olursak, ilk yapmanız gereken kolşisin dozunu artırmanız ve hem ataklarını, hem de iltihap göstergelerini (CRP, sedimentasyon hızı, SAA gibi) yakından izlemek olmalı.

(Kızım Hilal için aldığım bir e-mailden alıntı

Birsel
Site Admin

Mesajgönderen gülden tarih Pzt May 19, 2008 2:15 pm

merhaba birselcim.öncelikle teşekkür ederim bilgilerin için ayrıca sana söylediğim ilacı duymaman şaşırtı beni çünkü üretici firma almanyada ve satılıyormuş istersen sende bi araştır doktoruna sor ve kullan uygun görürse çok fayda ettiğini biliyorum belki sana da faydası olur.bende doktorumdan daha geniş kapsamlı bilgi alıcam.tabii öncelikle bu ilaç sadece FMF hasatalarına verilmiyor bozuk çıkan genlerle alakalı olarak hasatalığın gidişatına göre veriliyor.ayrıca bu siteyi kurman çok iyi olmuş.ama sanırım kopukluk çok var pek sohbet göremedim keşke biraz daha sohbet bölümü gelişse.bende izmirde FMF hastalarını toparlamak ve bi toplantı yapmak istiyorum ama malesef bulamıyorum.bu sitede keşke bunu gerçekleştirebilsek.benim doktorumun vereceği bilgilerin çok yararlı olacağını sanıyorum.çünkü izmir de bildiğim kadarıyla genler üzerinde geniş kapsamlı araştırma yapıp hastalara yardımcı olan tek kişi.bunları daha sonra konuşuruz.senden ricam senin ve diğer üyelerin en azından bu siteye hergün bakmaları iyi olur bence.ne kadar iletişimi koparmazsak o kadar iyi olur bizler için.herkeze ataksız günler.
gülden

Mesajgönderen Birsel tarih Pzt May 19, 2008 5:25 pm

Mehraba Güldencim,

Malesef Sitemizin Forum bölümüne arkadaslar tam alisamadi nedense, ziyaretci defterinde daha fazla katilim oluyordu ama malesef orda heran kontrol altinda tutmak ve gereksiz dialok ve satasmalarin tartismalarin önüne gecemiyorduk... Burda denetim daha iyi... sanirim insanlar zaman icinde alscaktir...saten duydugum kadariyla sitemiz ömümüzdeki aylar icinde firsat bulunuldugunda güncelestirilis yeniden düzenlencekmis.... hayirlisi olur insallah....

toplantilaqra gelince izmide elbete bu kadar fazla FMFlilin yasadigi büyük sehirlerde düzenli araliklarla bir araya gelinmesi tecrübeleren faydalanilmasi ve dialoklarin sicak tutulmasi gercekten cok güzel olur...Aslinda Izmirdekiler sanslilar diger sehirlere göre Zira Izmir FMF dernegi senede bir iki kez ücretsiz seminarlar ve toplantilar vererek FMF hasta ve yakinlarini bilgilendiriyor...Bunu Genelde 9 Eylül Tip Fakutsesinde Prof.Mehmet tunca ve arkadaslari yapiyordu, eminimki Sayin Bigali beyde bu konuda cok basarili olcaktir...Bence herkesin bu gibi toplantilari kacirmamasi gerekir...

Güldencim yazmis oldugun ilac gercekten duymadim.... yani Kolsizine alternativ olarak duymadim....Bildigim Kadariyla Kolsizin suan icin tek ilac ancak Kolsizinin yeterli kalmadigi durumlarda Kolsizin destek tedavi uygulanmakta bunlarda bir takim Bagisiksistem baskiliyicvi haplar oluyor...acaba bu ilacta o gruptan birimi.... ki bugün ezanecimle konustuk oda bu kanida... yani bahsetigin gen hatalari bagisik sistemindeki bozukluklarlami ilgili... hangi gende hangi mutasyon bulunmus sende bunu biliyormusun... Doktoruma sorma firsatim olmadi cünkü iki gündür üclü atak yasiyoruz, ve cok kötü canim yaniyor...allahtan cocuklar bugun biraz daha iyi en azindan benim cok agrili oldugumu görünce üzerime fazla gelmiyor kendi hallerinde oyalaniyorlar.... ilk firsata bu konuyu arstircagima emin olabilirsin...

senden ricam ilacin tam ismini ve icerdigi madeyi varsa üretici firmayi yazarmisin... daha detayli bilgi edinebilirim ozaman...

Bu arda Izmirdeki arkadaslari bir araya toplamak istiyorsan sitemizden Volkan Aktaran ve Cünet Demir arkadaslarla birlikte haraket et, onlar sana yardimci olurlar, özelikle Volkan sitenin en eski sakinleriden ve bir cok FMFli dostumuzla kontak vardir...

simdilik hosca kal,Hersey gönlünce olsun

Birsel
Site Admin

Mesajgönderen gülden tarih Pzt May 19, 2008 10:20 pm

iyi akşamlar birselcim.öncelikler geçmiş olsun bu atakalrla ne yapıcaz bilmiyorum.senin durumunu da az çok biliyorum inan hep aklımdasın.bende 3 haftadır yatıyorum böbrek ağrısıyla başladı ve dalak mide omuz devam etti arkasından umarım sende iyi olursun.bunu söylerken bile pek inandırıcı olmyor ama neşeyi kaybetmemek gerekiyor heralde.en azından çocuklarımıza karşı.bunu ben malesef yapamıyorum.şartlardan dolayı ama genede kızımın yüzüne bakınca gözlerine o umut hiç bizaman kaybolmuyor.biliyorum ki sendede bu yaşama sevincin hiç bitmiyor.ki ALLAH seni ailene bağışlıyor.buda bizim bu dünyada sanırım imtihanımız.ve bu imtihanı kazanmamız gerekiyor.bende çıkan mutasyonların hepsini biliyorum canım sana yarın gündüz gözüyle yazarım hepsini test sonuçlarını.pek iç açıcı değil ama bunada şükür be güzelim.bu akşam yalnızım ağrılarım yüzünden kızımı anneme gönderdim yalnızım ve böyle zamanlarda seni gerçekten anlayan birileriyle sanırım dertleşmek istiyor insan.daha uzun konuşmak isterdim seninle ama sıkmak istemiyorum seni o yüzden şimdilik bu kadar bebeğim.kendine çok ama çok iyi bak olurmu.ve bütün arkadaşlar herkeze ataksız günler.....
gülden

Mesajgönderen gülden tarih Pzt May 19, 2008 10:20 pm

iyi akşamlar birselcim.öncelikler geçmiş olsun bu atakalrla ne yapıcaz bilmiyorum.senin durumunu da az çok biliyorum inan hep aklımdasın.bende 3 haftadır yatıyorum böbrek ağrısıyla başladı ve dalak mide omuz devam etti arkasından umarım sende iyi olursun.bunu söylerken bile pek inandırıcı olmyor ama neşeyi kaybetmemek gerekiyor heralde.en azından çocuklarımıza karşı.bunu ben malesef yapamıyorum.şartlardan dolayı ama genede kızımın yüzüne bakınca gözlerine o umut hiç bizaman kaybolmuyor.biliyorum ki sendede bu yaşama sevincin hiç bitmiyor.ki ALLAH seni ailene bağışlıyor.buda bizim bu dünyada sanırım imtihanımız.ve bu imtihanı kazanmamız gerekiyor.bende çıkan mutasyonların hepsini biliyorum canım sana yarın gündüz gözüyle yazarım hepsini test sonuçlarını.pek iç açıcı değil ama bunada şükür be güzelim.bu akşam yalnızım ağrılarım yüzünden kızımı anneme gönderdim yalnızım ve böyle zamanlarda seni gerçekten anlayan birileriyle sanırım dertleşmek istiyor insan.daha uzun konuşmak isterdim seninle ama sıkmak istemiyorum seni o yüzden şimdilik bu kadar bebeğim.kendine çok ama çok iyi bak olurmu.ve bütün arkadaşlar herkeze ataksız günler.....
gülden

Mesajgönderen gülden tarih Pzt May 19, 2008 10:21 pm

gülden

Mesajgönderen Birsel tarih Çrş May 21, 2008 1:30 am

Mehraba Gülden;

Cok gecmis olsun.... umarin bugün biraz daha iyisindir... Bahasetigin ilaci bugün AYNAZ arkadasta yazdi ve bende hem doktorumla hemde üretici firmayla görüsme firsati buldum..Cani bu ilac daha öncede bahsetigim gibi Kolsizini tamamlayici tedavi olarak kulanilan destek tedavilerden biri, Kolsizine alternativ olarak degil birlikte kulanmak icin var... Ben saten bunun farkli bir Bilesimi olan Azathioprin kulandigimdan ve iyi cevap verdigimden sanirim Doktorum önermedi, arti MTX ignelerde denemistim ve Alerjik Reaksyon oldugundan birakmistik bunlarda göz önüne bulundurulup sanirim bende böyle bir tedavi önerilmistir tipki cocuklarda oldugu gibi... Ben Bu destek tedavinin cok fadasini gördüm... hatirlarsin bir zamanlar haftalik ataklar yasar birakin isi ev islerinde dahi yapamaz cocuklarda bile yardimci gerkiyordu oysa bugün cok rahatim allaha sükür, her isim kendim yapiyor hata yine kisa sürelide olsa calisiyorum ...Sende umarim Faxdasini görürsün...

Mehraba AYNAZ,

cocuklar icin cok gecmis olsun... Bu ilaci iki üc gün önce Tip 2000den baska bir dostumuz GÜLDEN de bahseti, ve bugün bu konuyu biraz arstirma firsatim ve üretici firmaylada görüsme firsatim oldu... Edindigim bilgileri asagi ekliyorum...

ANAKINA (KINERET) Biolojik bir ilac oldugunu Genetik arstirmalarin yayginlastigi bu yilarda Bagisik sitemimizin hatali olusumundan haynaklanan Bagisik sitem hastaliklarinda ve Romatizmal hastaliklarda kulanilan ve iltabi reaksyonlari baskilamak amacli kulanilan bir tür bagisik sitem baskliyicidir..
Bagisik sitem Baskiliyicilarin Özeligi bir sekilde hatali komutlarla veya davranisla Asiri yogun calisan Bagisik sitemindeki bazi Hücrelerin Olusumunu engeleyerek veya azaltarak, hatali calisan bagisik sitemimizi dolaysiyla vucutumuzda gelisen ilabi reaksyonu durdurmaktir amac...

Bu terapi daha önceleride bahsetigiiz Kolsizine tam cevap vermeyen ve Kolsizine ragmen ataklari yogun ve sidetli olan kisilere kolsizine destek olarak uygulanan tedavi yöntemlerinden biri ancak asla Kolsizine alternativ degil Kolsizini tamamlayici olarak almak gerektiginin altini cizdi gerek doktorum gerekse üretici firma... Örnegin ben ve cocuklarim baska bir Icerigi olan Bagisik sistem baskiliyici Kulaniyoruz (Azathiorin) bazilari se daha farkli kulanabiliyor ama bunlarin yani sira önerilen doz kolsizinide aksatmiyoruz...

Bu ilac 2001 yilinda USA daki Ilac denetmele Firmasindan (FDA9dan 18 yas ve üstündeki iltabi romatizma hastaliklari yasayan ve diger bagisiksitem baskiliycilara cevap vermeyen hastalarda kulanmak üzre üretim izni almis--- Nisan 2002de Avrupada satilmaya baslamis...

Ilaci Böbrek funksyonlarinda sorun olan hastalarda, arti ilacin icerigine karsi alerjik reaksyon gösteren kisilerin kesinlikle kulanmamasi önerimekte ayni zamanda kalp hastaligi icin B-Blocker kulananlarda kulanmamaliymis....
Mide asitine karsi duyarli oldugundan ve etkisini kaybedeceginden igne olarak kulanmak gerekmis ister göbege isterse kasa vurulabilirmis. Hergün ayni sate yapilcak ignelerin 24 saat gecerligi varmis.

Yan etkiler altinda igne yapilan yede kizarma sisme olusabilcegi gibi Bas agrisi, irsah, karin agrisi, kan yapisinda degisim ( Bagisik sistem gücsüzlendiginden infeksyonlara acik olabiliyoruz...) Kalp atislarinda ve nefes alimverimde sorunlar gelisebilmekteymis...
Bu tedavidede tipki diger Bagisik sistem Baskiliyici larda oldugu gibi ilacin baslanmasindan ihtibaren ilk üc ayda haftalik daha sonra iki haftada bir daha sonra ise 3 ayda bir kan verilerek Büyük kan kontrolu, ciger ve dalak ve Böbrek verileri kontrol edilmeli, gelisen herhangi bir veri dehisimde ilaci ya azaltip veya tamamen kesmek gerekir...

*** Kineret tedavisi Eklemlerdeki sislikler ve Iltaplanmayi engeleyerek, yok amacli kulanilan günlük hayatimizda yasam standartimizi yükseltcek, ve haraket kisitlanmalarini gidermek üzere uygulanan bir tedavi..
Bu Yeni Yöntemdeki olumsuz yön Igne halinde olmasi ve hastanin günlük igne kulanak zorunda kalmasi, kisinin kendi kendine igne yapmayi ögrenmesi gerekmektedir, igne Böbrek veya diger kaslardan birine yapilabilinir...Igne 24 saat icinde tekrarlanmasi gerekmekte, Saati önemli degiol ancak igne yapildiktan sonra kisilerin biraz dinlenmesi ve agir iste calismamasi, spor yap,amasi ve suya girmemesi önerilmekte...

Biolojik Yapisi oldugundan sicaka ve soguga karsi cok hasa oldugundan ezandeden alindigindan vuvuta injekte yapildigina kadar +2 ila +8 dercede buzdolapta saklanmak gerekir....

Genis bilgi edinmek isteyen ve cevri program olan varsa burdan bulabilir;

http://www.rheuma-online.de/medikamente ... neret.html

AYNAZ Cocuklarin yasini bilmiyorum ancak düzenli igne olmak sanirim onlar icin ürkütücü olsa gerek... Doktorun mutlaka yasadiginiz sorunlar dogrultusunda bu ilaci yazmistir ancak Üretici Firma yetkilisi dahi cocuklarda öncelikle diger Bagisik sistem Baskiliyicilari ( Methotrexat (Mtx), Sulfasalazin, Hydroxychloroquin, Gold, D-Penicillamin, Leflunomid und Azathioprin.) denedikten sonra eger hala iltabi reaksyon varsa buna basvurmanin iyi olcagini söylediKendim Cocuklarim icin Azathioprin sectik ve cok fadasini gördüm... Böyle imkan varken saten cok aci cektiler ve cekiyorlar birde igne , kaldiki düzenli kan kontrolerini dahi sevmiyor kizim sanirim böyle bir tedavi onun icin kabus olurdu.....cocuklarda bunalim yaratmak eger bunu baska yöntemlere varsa gereksiz bence... Elbete son karar Doktorunun ve sizin...

Ilac Hakkinda yazabilceklerim bunlar, Siteden Gülden hanim bu ilac kulancak ..Kendileri Ege Üniverste hastande Prof.Arif Bigalinin hastasidir... Kendileriyle dialok kurarsaniz genis bilgi edine bilirsiniz... Tekrar gecmis olsun, Allaha Amanet olun, Yavrulariniza selam, kalbim ve dualarim sizinle

Birsel
Site Admin

Dön Sohbet

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir