Bir fmf hastasının atak günlüğü

Bir fmf hastasının atak günlüğü

Mesajgönderen ardakman tarih Prş Eyl 15, 2011 5:15 am

sabah uyanırsınız... karnınızda ufaak bir sızı. ama ufak, çok değil. ama 'o'nun geldiğini anlarsınız ve "haydaa" dersiniz kendi kendinize...

1-2 saat geçer, karın zarınıza ağrı usul usul yayılmaya başlar... bu arada kol ve bacaklarınızda, eklemlerinizde hafiften halsizlik emareleri gözükmeye başlar...

öğlen 2-3 gibi ağrı artık karın çepherinizin tamamını kaplamıştır. öyle korkunç bir ağrı değildir ama karnınızı her hareket edişinizde kendini hatırlatır."ben geliyorum arkadaş" der... hareket etmek ıstırap halini alır...

akşam üstü 4-5... ateşiniz çıkmaya başlamıştır... halsizlik de iyice artar...

akşam 7-8: ilk günün zirvesi... ateşiniz çok yüksek, halsizlikten ayakta zor duracak haldesinizdir. eve gider yatarsınız ancak çare olmaz. tüm gece yüksek ateşle, beyniniz saçmalamaya başlar. örneğin olmayacak bir şeyi yarı uykulu düşünür düşünürsünüz... ya da beyniniz durmadan hesap yapar...sürekli halüsilasyon görürsünüz.eski sevgiliniz aklınıza gelir, anılarınız aklınıza gelir. ailenizi düşünürsünüz. ölümü düşünürsünüz. çıldıracak hale gelirsiniz... yatakta yatarken farklı kombinasyonlar dener totem yaparsınız. hafif sağa doğru yatarsam ağrı azalacak, dizlerimi kırıp yatarsam rahatlıcam dersiniz kendi kendize,ama işe yaramaz. dizlerinizi kırıp yüz üstü yatmayı bile denersiniz.amuda kalkmak da dahil.ama geçmez, bu ağrı geçmez. bazı fmf sancıları doğum sancısının 7 katına ulaşabiliyor(bilimsel bir araştırma sonucu). eşşek kadar adamı inim inim inletir. öldürün beni diye bağırırsınız. ne denerseniz deneyin bu ağrı geçmez ve sabaha karşı 4-5 gibi uyuyabilirseniz şanslısınız...

ertesi sabah
sabah 9-10: ateş sona ermiş, halsizlik kalmamıştır. karın çepherinizde ağrı devam eder ancak 1 gün içinde geçer ancaaak...

ikinci gün, sabah:
tam kaburganızın bittiği bölgede bir ağrı hissedersiniz. bu ağrı saatler geçtikçe güçlenir. öyle ki her derin nefes alışınızda korkunç bir ağrı girer... nefes almaktan korkar hale gelirsiniz. gece ağrı devam eder, koca adam olmanıza rağmen yatakta yüksek sesle inlersiniz çünkü ağrı dayanılmazdır.

ve bunu birkaç ayda bir çekersiniz.
ardakman

Re: Bir fmf hastasının atak günlüğü

Mesajgönderen birsell tarih Prş Eyl 15, 2011 6:19 pm

cok gecmis olsun...cok güzel anatmisin be dostum..sürecin sizde kisa sürmesine sevindim..bunun birde bir hafta kadar uzun sürdügünü düsünü veya 30 lu yaslarda bende oldugu gibi her sali yani haftada bir tekrarlamasi tam birinden kurtuldum derken digerinin baslamasi... allah kimseye vermesin...Dogum sancisina katiliyorum ki suni sancinin normal sancidan daha zor oldugunu biliyorum ama FMF bundanda beterdi bazi ataklarda...Ve dogumda sonucta mutlu bir sekilde biter oysa FMF kisir döngüdür buda piskolojimizi cok etkilemekte... Ataklarin her halini ve sidetini yasamis biri olarak FMF atklarini kontrol altina almanin dolaysiyla Kolsizin ve destek tedavilerin bu sürecin ilimli ve daha seyrek olmasina yardimci oldugu gibi bizleri uzanti hastaliktanda korudugunun önemini birkez daha belirtmek isterim...

sevgi ve saglikla kalin
ya zirvelerden gelen su gibi duru;
ya da kavrulmus ormanlar gibi kuru

hayat senin...ne istiyorsan o ol.....
birsell

Mesajgönderen birsell tarih Prş Eyl 15, 2011 6:20 pm

cok gecmis olsun...cok güzel anatmisin be dostum..sürecin sizde kisa sürmesine sevindim..bunun birde bir hafta kadar uzun sürdügünü düsünü veya 30 lu yaslarda bende oldugu gibi her sali yani haftada bir tekrarlamasi tam birinden kurtuldum derken digerinin baslamasi... allah kimseye vermesin...Dogum sancisina katiliyorum ki suni sancinin normal sancidan daha zor oldugunu biliyorum ama FMF bundanda beterdi bazi ataklarda...Ve dogumda sonucta mutlu bir sekilde biter oysa FMF kisir döngüdür buda piskolojimizi cok etkilemekte... Ataklarin her halini ve sidetini yasamis biri olarak FMF atklarini kontrol altina almanin dolaysiyla Kolsizin ve destek tedavilerin bu sürecin ilimli ve daha seyrek olmasina yardimci oldugu gibi bizleri uzanti hastaliktanda korudugunun önemini birkez daha belirtmek isterim...

sevgi ve saglikla kalin
ya zirvelerden gelen su gibi duru;
ya da kavrulmus ormanlar gibi kuru

hayat senin...ne istiyorsan o ol.....
birsell

Mesajgönderen bekir38 tarih Sal Eyl 20, 2011 11:09 pm

gerçekten cok güzel anlatmışsın diyorum ama aynı agrıları bende çektiğim ıcın güzel demeye dılım varmıyor. bu arada acile gidip agrı kesıcı ıgne yaptırmayı unutmuşşsun kardeş.... dolantin dikloren başka çarem yok kesmedı aldolan morfin...
Kaderler Aynı...
bekir38

Mesajgönderen şabanb tarih Pzt Eki 17, 2011 10:46 pm

al bendende okadar arkadaş ağzına sağlık
şabanb

Mesajgönderen dikmen56 tarih Çrş Kas 23, 2011 12:39 am

ağzına sağlık ne kadar güzel anlatmışsın yalnız gece terlemeleri 4-5 defa sırılsıklam olan çamaşırları değiştirmeleri atlamışsın.
dikmen56

Mesajgönderen murattem tarih Pzt Nis 30, 2012 11:24 am

Ağzına sağlık tam beni anlatmışsın hele şu atak halinde yarı uyanık tuğaf düşler. hafif sola yatarsam geçer hafif sola ayğı kaldırırsam oluyor heralde başardım olmadı üzerime inşaatmı yapıyorlar nedir dur onları düşüreyim daha neler neler hayatımı mahfetti bu hastalık
murattem

Dön GENEL_GÜNCEL_ZİYARETÇİ DEFTERİ

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir