yeni fmf :(ve bilgi!!!!!!!

yeni fmf :(ve bilgi!!!!!!!

Mesajgönderen ipucu tarih Cmt Ağu 28, 2010 7:16 pm

Merhabalar benim yeni fmfli olduğumu teşhis ettiler 4 aylık ağrılarımla şişliklerimle bir sürü dr gittim en son izmirde eşimimin tanıdıkları sayesinde drumla tanıştım 2 gündür kendimi iyi hissediyorum bu hastalığı tanımak istiyorum düşmanını ne kadar iyi tanırsan okadar güçlü olursun bende hazırlıklı olmak istiyorum... soruma cvp bulursam çok sevinicem şimdide bana yardım eden herkese teşekkürler...
1.yeme içmeme nasıl dikkat etmeliyim yani yasak olan veya faydalı olabilecek bişeyler varmı?

2.mevsim etkilermi yada soğuk sıcak durumu değiştirir mi?

3.ilaçlarım çok fazla ayrıca iltahaplı romatizma hastasıyım ilerde ilaçlarım azalır mı?

4.ataklar :şişme,karın ağrısı ve mide bulantısımı sadece yada bunlar atak değil mi?

5.çocuk sahibi olmak istersem nelere dikkat etmeliyim ? hamileliyim nasıl olur düşük tehlikesinin oranı yüksek mi?

şimdiden tekrar tekrar teşekkürler....
hayat güzel fmfye rağmen :)))))
ipucu

offfff

Mesajgönderen ipucu tarih Pzt Eyl 06, 2010 1:39 am

herkes okuyor ama cvp yazmıyor bilgileri paylaşmak bu kadar zor mu ya ????????
ipucu

Re: yeni fmf :(ve bilgi!!!!!!!

Mesajgönderen medussa tarih Sal Eyl 07, 2010 10:28 pm

Sorularınızın yanıtlarını bu siteyi incelerseniz bulabilirsiniz. O kadar uzun ki sorduklarınızın yanıtı, insanların üşenmesi normal. Ayrıca wwww.mehmettunca.com da linklerde fmf kitapçığını da okuyabilirsiniz. Geçmiş olsun.
medussa

Mesajgönderen bekir38 tarih Prş Eyl 09, 2010 9:05 am

öncelıkle gecmıs olsun bende fmflıyım
-yemekle ılgılı bıldıgım bı sorun yok yanı zararı olan yıyecek bılmmıyorum benı etkılemıyor
-soguk benı daha cok etkılıyo cok üşüyorum ve bırazda ataklarımı başlatıyo
-valla kullandıgın ılacları bılmıyorum ama gunde 2 veya 3 adet kolşisin almalısın ve agrı kesıcılerde tabıkı
-benım ataklarım sadece karın agrısı şeklınde gelıyo eskıden bulantı ates kusma olurdu ama artık olmuyo
-cocuk konusunu bende bılmıyorum.
rıcaa
Kaderler Aynı...
bekir38

Mesajgönderen ipucu tarih Pzt Eyl 27, 2010 5:25 pm

teşekkürler :))))
hayat güzel fmfye rağmen :)))))
ipucu

Mesajgönderen bekir38 tarih Pzt Eyl 27, 2010 5:55 pm

rica yardımcı olabıldıysem
Kaderler Aynı...
bekir38

Mesajgönderen pınar38 tarih Prş Eyl 30, 2010 5:14 pm

merhaba,
soğuk hava,yorgunluk,üzüntü,nescafe ve sakatat türü yediğim zaman ataklar başlıyor.inatla kolşini kullanmaya devam edeceksin.çantanda kolşisin,kas gevşetici ve buscopan ı eksik etmeyeceksin.allah hepimize şifa versin,iyi günler.
pınar38

Mesajgönderen sibelisik tarih Sal Kas 02, 2010 6:15 pm

sevgili pınar38 aslında bu mesaja yanıt verebilirsen cok sevinecegim.bende kac yıldır siddetli karın agrısı ve mideye vuran agrı ve siskinlikten dolayı gezmedigim doktor kalmadı.yok kum dokuyorsun yok sistit,bagırsak iltihabı,kolit ve en sonunda birsey cıkmayınca ibs teshisi konuldu.sadece izmirde kardesimin aile hekimi doktoru beni tanıdıgı icin fmf olabilir demis.ama benim doktorumun aklına bile gelmedi.ta ki benim yakın bir arakadasımın fmf hastası olup kendi basından gecenleri anlatıp bana doktorumu uyarmam gerektigini soyledi.
bende oyle yaptım ama doktorum sen olamazsın dedi.ikinci ay ilac yazdırmaya gittigimde colsisini verdi.agrıla
rımı daha hafif gecirmeme ve siskinliklerimin azalmasına yardımcı oldu.sasırdı sonra gen testi istedi.sonuc M694V heterezigot cıktı.bu fmf oldugum anlamına gelmedigini 5-6 ilacı kullanarak deneyecegimizi soyledi.ilacı kullanırken atakların arası acılmaya basladı daha sık oluyordum.daha sonra 3 ay ilacı keserek deneyecegimizi soyledi.bırakınca 3.gun atak tuttu.daha sonra karın ve mide sisligi,kabızlık gelisiyor.aylarca rahatlayamıyorum.
bunun yuzunden gasterologa gittim.oda bana biz zaten hastalarımıza bagırsaklarını rahatlattıgı icin colsisini veriyoruz dedi.doktorumla konusup tekrar baslattılar.ilk baslayınca karın agrılarım,ishal ve biraz atesim cıkıyor
37.4 nedense 2-3 boyle devam ediyor.cok uzun oldu ama ne yaparsınız siz de benim ne cektigimi cok iyi anlıya
cagınızı umuyorum.bıktım bu belirsizlikten fmf miyim degil miyim bir netice yok! asıl merak ettigim sizin gen testinde cıkan mutasyonunuz nedir?atakları nasıl geciriyorsunuz?paylasırsanız cok sevinirim.herkese acil sifalar!
sibelisik

Dön GENEL_GÜNCEL_ZİYARETÇİ DEFTERİ

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir