BU HASTALIK TIPTA OKUTULMU YOR MU?

BU HASTALIK TIPTA OKUTULMU YOR MU?

Mesajgönderen yilmazates tarih Pzr Tem 19, 2009 12:53 am

Ben 36 yaşındayım. Yaklaşık 30 yıldır da bu hastalığı çekiyorum. 6 yaşımdan 33 yaşıma kadar bu hastalığı çektim. Gitmediğim doktor , içmediğim ilaç , yemediğim iğne kalmadı.Azıcık üştürüm hemen hasta olurum 3 gün yarı aygın baygın yatarım. Annem den biraz uzak kalsam hemen hasta olurum. Ekşi yerim hasta olurum, acı yerim hasta olurum. Büyüdükten sonra sigaraya başladım. sigarayı biraz fazla içsem yine hastayım. İnaılması güç ama sigarayı azalttım bir anda yine hasta oldum.O kadar da doktora gittim, Yok üşütmüş , yok üsye var. Yok apandist var. Yok böbreklerinde taş var ,kum var. Taaaa böyle 33 yaşıma kadar geldim ve yine bir hastalığım sırasında doktor 8 tane iğne verdi. İğneyide köyde yaşlı bir amca var o vuracak. Gittim neyse yanına neyse. İğne vuracağı yeri şöyle eliyle bir yokladı. Oğlumsen kaç yaşındasın dedi. senin etin çok derin çok yumuşak dedi. Böyle et , deri ihtiyarlarda yok dedi.tepem attı. ile gittim aynı gün içinde 3 doktora gittim. 3. gittiğim doktor 55-60 yaşlarında. Hastalığımın adını o söyledi.Neyse gittik tahlil falan yaptırdık. hastalığım gerçekten fmf miş. İlk defa duyuyordum o zaman fmf i. Neyse ilacını kullandıktan sonra ataklarım azalmaya başladı. Hatta senede 2 yada üçe indi.3 yıldır böyle tek tük ataklar geçiriyorum .Bu 3 yıl içinde de tam 12 kilo aldım. Eskiden zayıf cılız biriydim .Şimdi toparlandım. Allahıma bin şükür. Tabi benim gibi hasta olan kardeşlerimde vardı. Onlarda da aynı hastalık varmış. Neyse bu benim kısa fmf li hayatımın hikayesi.
benim soruma gelelim. Benim hastalığımı keşfetmeden önce geçen bu 27 yıllık sürede bana bakan doktorlar acaba bu hastalığı bilmiyorlar mıydı? ACABA BU HASTALIK TIP FAKÜLTELERİNDE OKUTULMUYOR MU? NEDEN FMF HASTALARININ YÜZDE 70 İNİN APANDİSTİ ALINDI. NEDEN BU KİMİN HATASI OKULLARIN MI. DOKTORLARINMI?
HAYATA YENİ BAŞLADIM SANKİ
yilmazates

Re: BU HASTALIK TIPTA OKUTULMU YOR MU?

Mesajgönderen Birsel tarih Pzr Tem 19, 2009 6:28 pm

Merhaba,

öncelikle cok gecmis olsun diyorum... Güzel bir soru dogrusu... Cevapi bence Ne okulun nede doktorun hata Devletin... Sakin kimse Ülkemle veya yönetimle karsi oldugum sanmasin...Yetismedigim ,yasamadigim hata vatandasi olmadigim bir ülke hakkinda negativ düsünce sahib olmaya hakkim yok... Ama Insan olarak serbestce düsüncelerim yazmak istiyorum...

Hastalik tabikide Okularda anatiliyor yani romatizmal ve otuimmum hastaliklar islenirken FMFde isleniyor...Ama bu yeterli ve detayli olmuyor... Iste burda bence devletin veya kim buna sorumluysa o yerin hatasi basliyor... Toplumunun %30 tasiyici olan enaz %10 FMf hastasi olan bir toplumun gelecek nesiler icin acilen mudahale etmesi gerekir..Evet hastaliga sebep olan gen henüz 1997de bulunmus ama bu sürec icinde tip cok hizli ileröiyor ve artik hasta evebeyinlerin de saglikli cocuklari olabiliyorken, ülkemizde hala gereksiz analiyatlar gereksiz tedaviler devam ediyor..yilardir ugrasiyoruz birtürlü sesimiz duyuramiyoruz.. Tabiii biz FMf hastalarindada hatalar var... Okadar gelin birlik olalim varligimiza dikat cekelim diyoruz,herkes birbirinden bekliyor...Yilmayip ugrasanlarda haksiz ithamlara maruz haliyor...

FMF yaygin izlenen diger ülkelerde en azindan kisiler evlenirken gen tarama yapilip ona göre gencler bilgilendiriliyor...EN cok FMFli hastaya sahib olan Istrail toplumu bebek dogar dogmaz tesiz koyabiliyor,hatta daha embroyiiken tesiz koyuyor..Okularda ,hem hasta hem hasta yakinlarina seminarlar verek bilgilendiriliyor insanlar...Ayni sekilde doktorlarda düzenli seminarlarla bilgilerini tazeliyorlar...

Ben Almanyadayim iki ülkedede Durumumuz gözmemliyorum 2000 yilarinda FMF Tip Fakulte derslerde üstün körü gecilirken, bugün biz göcmelerle gelip ve toplumda yayilmaya baslamasi üzerine gerek gazatelerde gerek magazin dergilerde hata ve hata dizilerde konu alinarak FMf varligi ve Syntomlarina dikat cekiliyor...2000 lerde sayimiz cok azken kimse henüz duymamisken , doktorlara biz anatirken bugün artik cok güzel ve güncel bilgiye sahib uzmanlar var..buda hem devletin hemde hasta ve hasta yakinlarinin olusturdugu dernek faliyetlerle olustu..Bugün %30 ila 50 arasi engeli kabul edilip FMfe ragmen daha rahat hayati kucaklamak icin kolayliklar saglanmakta... Oysa Türkiyde haksizlik etmek istemedigim bazi kuruluslar disinda hersey ayni... bir arpa boy yol alamadik...Tabiii bizimde hatamiz bunun altini cizmek isterim ..nedemis atalarimiz aglamayana meme yok !!!!...Birlik olmaliyiz..Hakklarimizi savunmaliyiz..Gelecek saglikli nesiler icin bu sart...Aksi takirde Hasta bir toplum olcagiz bu kacinilmaz...
ya zirvelerden gelen su gibi duru;
ya da kavrulmus ormanlar gibi kuru

hayat senin...ne istiyorsan o ol.....
Birsel
Site Admin

Dön GENEL_GÜNCEL_ZİYARETÇİ DEFTERİ

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir