Sizce benim rahatsızlığım fmf olabilir mi ?

Sizce benim rahatsızlığım fmf olabilir mi ?

Mesajgönderen Yasino tarih Sal Nis 28, 2009 3:31 am

merhabalar
Adım Yasin 17 yaşındayım,
2-3 aydır sol göğsümde ağrı var kimi zamanda omzum sırtım ve kolum ağrıyor. Yine bazen hiç bi neden yokken bacaklarım ağrıyor.İnternette nerden araştırdıysam karın , göğüs gibi başlıca ağrı tipleri üzerinde durulmuş , bunun yanında kol ağrısı gibi vücudun başka taraflarında ağrılar olabilirmi fmf le ilgisi olabilirmi ? Kendimi bazen aşırı bitkin hissedip yatma gereği hissediyorum. Bu yorgunlukla birlikte kalp çarpıntım oluyor. Kalp hastalığı riskine karşı EKG ve EKO yaptırdım birşey çıkmadı. Abim fmf hastası ve bende de bozuk gen tespit edildi fakat hastalığın kesin tespiti için kan tahlili istiyorlar. Asıl demek istediğim şu ki fmf in belirtileri kişilere göre farklılık gösteriyor ve benim yaşadığım bu sıkıntılar fmf in başlangıcı olabilir mi ? Benim şikayetlerime benzer rahatsızlıklar yaşayan fmf li arkadaşlar var mı ? Bu rahatsızlıklardan dolayı hiç keyfim kalmadı ve hiçbirşeyden zevk alamaz oldum.
yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.
Yasino

Re: Sizce benim rahatsızlığım fmf olabilir mi ?

Mesajgönderen Birsel tarih Prş May 07, 2009 5:17 pm

Mehraba Yasin,

Öncelikle cok gecmis olsun ve aramiza hos geldin...

FMF parmak izi gibidir her insanda farkli seyredebilir... Beli bulgulari bilinsede herkeste farkli seyredebilir hata ayni kiside dahi zaman icersinde sekil degistirebilir..Her yasta baslayabilir....

Yazdiklarindan tasiyici oldugun anlasiliyor ama hangi mutasyon tespit edildi onu yazmamisin yani bazi mutasyonlar baskin yani dominattir ve kisi tek degisime ugramis genle yani mutasyonla saglikli tasiyici yerine hasta olabiliyor...Abinde FMf olmasi arti sene bir mutasyon bulunmus ololmasi ve yukarda anatigin sikayetler dogrultisunda tecrübelerimden kesinlikle FMF sin ve biran önce kolsizine baslamalisin derim..lütven abinin doktoruyla görüs..FMF zor olsada korkulcak bir hastalik degil..ataklar kontrol altina alindiginda onunla yasamabilir...asil problem tani gec konulup dogru tedavi alinmadiginda olusan uzanti hastaliklar malesef hayatimiz cekilmez kilabilir..bunu engelemek icin biran önce kolsizine baslamalisin derim...

Yasin henüz 17 yani cok erken... dogru tani ve tedavile normal bir yasam sürebilceksin...yeterki pozetiv olmayi ve FMfle barisik yasamayi ögrenmeyi basar... Ihtiyacin olduguna herdaim yanindayiz..kocaman bir Ailen oldugunu unutma ayni kaderi paylasan ...Hersey gönlünce olsun...
ya zirvelerden gelen su gibi duru;
ya da kavrulmus ormanlar gibi kuru

hayat senin...ne istiyorsan o ol.....
Birsel
Site Admin

Re: Sizce benim rahatsızlığım fmf olabilir mi ?

Mesajgönderen Yasino tarih Sal May 26, 2009 10:54 pm

teşekkürler Birsel abla
Foruma birsüredir bakamadım okuldan dolayı. mutasyon genim M680I(G/C) heterozigot.
kolşisin kullanıyorum ağrılarım çok olmasada hafif devam ediyor. İlacın bana en iyi etkisi nefes darlığı konusunda oldu. sabah ve akşam günde iki kez alıyorum. İlacı kendi kafama göre kullanıyorum çünkü doktorlar kan testi istiyorlar , fibrinojen CRP seviyesine göre kesin tanı koyacaklarmış ama bende kan tahlilleri temiz çıkıyor. İlacı böyle kullansam bi sakıncası olurmu :)
Yasino

Dön GENEL_GÜNCEL_ZİYARETÇİ DEFTERİ

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir