fmf mi değil mi?

fmf mi değil mi?

Mesajgönderen egiyim tarih Cmt Nis 18, 2009 11:08 pm

Bundan yaklaşık 4 yada 5 yıl önce herşey karın ağrısıyla başladı. Ateş Titreme ve bununsonunda inalmaz bir şekilde 3 gün boyunca süren karın ağrıları.(3 gün sonunda bıçak gibi kesiliyor) Birer yada ikişer ay ara ile bu durum devam etti en sonunda özel bir doktora başvurdum kendisi FMF ihtimalinden sözetti ve gerekli tetkiklerin yapılması için hastaneye yönlendirdi. Tetkikler sonucunda FMF olmadığım ortaya çıktı (tetkiklere göre!!!) doktoruma testleri verdiğimde durumun psikolojik olabileceğinden sözetti fakat 1 kaç kez daha karın ağrıları 3 gün sonunda sanki o ağrıları ben çekmemişim gibi bıçak gibi kesiliyordu. Ben bu durumu unuttum çünkü son 3 yıldır bu karın ağrıları neredeyse önceden yaşadığım şekilde nüksetmedi ama herzaman aklımın bir köşesinde takılı kaldı acaba?
egiyim

Re: fmf mi değil mi?

Mesajgönderen Birsel tarih Pzt Nis 20, 2009 6:59 pm

Mehraba,

Öncelile cok gecmis olsun diyorum... sizin iyi bir romatoloji uzmanina gitmeniz gerekir... Zira FMfte bir tür romatizmal hastaliklar grupuna girmekte... doktorunuz hangi tedikler yapip yanildigini söyledi bilemiyorum ama eger bu gen analise bazen sonucun negativ ciktigini ama yinede kisinin FMf hastasi olabildigini biliyoruz... sunuda belitmek isterimki FMFe benzeyen baska hastaliklarda var bulgulari ayni olan buyüzden sizin iyi bir romatoloji uzmanina münkünse FMF i bilen birine gitmeniz gerekirki saglikli bir sonuc alabilirsiniz..FMf en basit tani yöntemi kolsizin test tedavisiylede yapilabilinir yani bir süre kolsizin kulanir 3 ila 6ay kadar daha sonra birakilir ve aradaki degisim gözlenir eger FMf iseniz kolsizin kulandiginiz süre uzadikca agrilar azalip veya ilimlasir tümüylede yok olabilir oysa kolsizine ara verildigine eskiden daha kötü agrilar olusur...
ya zirvelerden gelen su gibi duru;
ya da kavrulmus ormanlar gibi kuru

hayat senin...ne istiyorsan o ol.....
Birsel
Site Admin

Mesajgönderen sedab tarih Prş Nis 23, 2009 10:39 am

merhaba,
bana geçen hafta fmf olabilceğim söylendi. emin olmak için tekrar atak geçirmeyi beklemem mi gerekir.
bu hastalığın uzmanı doktorları araştırdım ama kafam karıştı.
okuduklarımda beni korkuttu.
istanbulda hangi bölümdeki hastaneler gitmem gerekir acaba?
gen testi mi yaptımalıyım?
nerede yapılır?

yardımlarınız için şimdiden teşekkürler
sedab

Mesajgönderen hey_FMF tarih Prş Nis 23, 2009 10:44 pm

FMF testini Cerrahpaşa ve İstanbul tıp fakültesinde yaptırabilirsiniz. Gecmis olsun.
hey_FMF

Mesajgönderen Birsel tarih Prş May 07, 2009 5:35 pm

Mehraba Sedab,

Gen analizi , genetik arstirma merkezlerinde , capa, Cerrahpasa veya diger üniverste hastanelerde yaptirabilirsin...

FMfi Romatoloji bölüm ilgilenmekte..yani kontrol ve tanini en dogru olarak bir romatolok (romatizma hastaliklara bakan uzman) gözetimine yaptirman en saglikli yol olur... Sitenin doktor mesajlari ve hangi sehirde hangi uzman doktor adli bölümde bir cok uzman tavsiye edilmekte sana en yakin olan birini secebilirsin...

Gen testi icin illa agrilarin olmasi gerekmez..normal sürctzede yaptirabilirsin...gen analiz tani yöntemlerinden sadece biri diger tani yöntemleriylede FMf tanisi konabilir...önemli olan senin iyi bir uzmanin gözetiminde olmandir...
ya zirvelerden gelen su gibi duru;
ya da kavrulmus ormanlar gibi kuru

hayat senin...ne istiyorsan o ol.....
Birsel
Site Admin

Mesajgönderen egiyim tarih Çrş Tem 08, 2009 11:31 am

Uzun süreden beri teknolojiden uzak kaldığım için teşekkür etme fırsatını bulamadığım için özür dilerim. Verdiğiniz bilgi için teşekürü bir borç bilirim. Muzdarip olanlara geçmiş olsun diliyorum. Tekrar nezaketiniz ve verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim.
egiyim

Dön GENEL_GÜNCEL_ZİYARETÇİ DEFTERİ

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir