bi sorum var

bi sorum var

Mesajgönderen pınar tarih Çrş Oca 14, 2009 12:08 pm

merhaba arkadaşlar aranızda yan ağrısı (göğüs kafesi altı)bölgesinde şiddetli agrı yaşayan varmı kolşisini düzenli kullanıyorum ama artık ayda bir kere gece özellilkle çok şiddetli oluyor bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim..
Yaşadığın günü kavra ve anı dolu dolu yaşa....
pınar

Mesajgönderen dr_bahar tarih Çrş Oca 14, 2009 11:57 pm

akciğer ve kalp zarındada seröz yapılar var yani fmf akciğer zarında plörit ve plörezi kalpte de perikardit yapabiliyor yan ağrısı daha çok plörezi ve plörit de olur...çok rahatsız ediyorsa uzun zamandır geçmediysebir doktora danışmanı öneririm ama kalp ve akciğer denilince korkarız genelde bu yüzden panik yapma perikardit bile olsa bir çoğumuzda perikardit olur ve kendiliğinden geçer farketmeyiz bile bu yüzden çok korkmana gerek yok ama tedbiri bırakmamak gerekir doktora gitmen senin için daha iyi olur en azından tam sebebini bilirsin belki sadce kas ağrısıdır...geçmiş olsun
dr_bahar

Mesajgönderen pınar tarih Prş Oca 15, 2009 1:58 am

cevabınız için teşekkür ederim Bahar hanım..ilk agrım yan agrısı olarak bi sene önce başladı arada bir oluyo daha önce drum gaz agrısı olabilir diye ilaç verdi buscopan kullanmamı söyledi ama agrı geldiginde bu ilaçlar ufak bi etkisi bile olmuyor ve daha sık olmaya başladı ayda bir kesin agrıyı çekiyorum dün gece sabaha kadar ayakta geçirdim yattıgımda dahada artıyor sabah biraz daha iyi oluyorum agrının tamamiyle geçmesi bir haftayı buluyor..yarın dr umdan randevu aldım umarım bi sonuca ulaşılır...bilgilerinizi paylaştıgınız için teşekkür ederim
pınar

Mesajgönderen Birsel tarih Prş Oca 15, 2009 5:50 pm

Pinar cok gecmis olsun...

doktorun bugün görüscekmisin sanirim kendiside bu konuya deginmis olabilir ama bende birkez daha hatirlatmak istedim yazdigindan sun icin yogunlukla atak yasamaya baslamisinki yukarda yazdigin dr, bahar haniminda yazdigi gibi bir atak türüdür..suan siklikla olmasi vucutundaki ilap olusumunun henüz tam baskilnmadigini gösterdir bu durumda kolsizini kac aliyorsun bilmiyorum ama üc ise dörte cikarman dört aliyor ise doktorun kontrolunde kolsizi destek tedavi baslanan gerektigini düsünüyorum... sanirim doktorunda bunlari anatmistir..tekrar gecmis olsun sevgiler
ya zirvelerden gelen su gibi duru;
ya da kavrulmus ormanlar gibi kuru

hayat senin...ne istiyorsan o ol.....
Birsel
Site Admin

Mesajgönderen pınar tarih Prş Oca 15, 2009 8:09 pm

Birsel abla teşekkür ederim.. bugün dr a gittim hafif bi agrım vardı tahlil ultrason yapıldı herşey normal dr um atak geçirmişsin dedi kolşisini 2 kere alıyodum mutlaka 3 tane almam gerektigini belirtti ve benden kolonoskopi yaptırmamı istedi fmfle bi alakası varmı anlayamadım..
pınar

Mesajgönderen Birsel tarih Sal Oca 20, 2009 10:53 pm

Mehraa Pinar,
doktorun cok iyi yapmis kolsizini ücecikarmaklacünkü eriskinlerin almasi gereken doz saten üc yani 1,5mgdir...

Koloskopie korkulcak birsey degil... FMFle direk olarak ilgisi yok ama bazen chron hastaligi ve FMF birbirine karisabiliyor zira belirtileri cok birbirine benziyor..ve koloskopieyle yapilcak olan incemeler ve bazi tahliler sonucu Chron hastaligina kolayca tesiz konulabiliyor.. beki doktorunda bu konuda süpe olusmustur... bazen heriki hastalikta bir kiside olabiliyor buda mümkün tabiii.. FMflierde koloskopie ise daha cok bagirsaklarda sorun olusmusmu ki FMFin uzanti hastaligi olan Amilidoz diger organlar gibi Bagirsaklarida etkileyebiliyor bunuda ancak bagisakin cesitli bölümlerinden alincak minik parcalarin özel islemlere uygulanarak tesiz konulabiliyor... Tam durumunu bilmiyorum ama daha cok doktorunun chron yani cronik bagirsak iltaplanmasi süpesi ile koloskopie istedigini düsünüyorum.. endise etme bendede birkac kez yapildi..korkulcak bir mudahle degil.. gelismeleri paylasirsan sevinirim..allah yar ve yardimcin olsun
ya zirvelerden gelen su gibi duru;
ya da kavrulmus ormanlar gibi kuru

hayat senin...ne istiyorsan o ol.....
Birsel
Site Admin

Re: bi sorum var

Mesajgönderen pelinaltug tarih Prş Haz 11, 2009 8:36 pm

merhaba,
benim de 15 yasından beri yılda 1-2 kez karın agrım ve ardından gogus altı agrım olurdu, ama doktorlardan FMFden suphelenen cıkmadıgı icin yıllar bu sekilde gecti gitti. Simdi 29 yasındayım 6 aydır her ay atak geciriyorum. İlk gun siddetli karın agrısı, ikinci gun gogus kafesi tek taraflı, ucuncu gun kollarımda agrı oluyor.
Gogus agrısı o kadar siddetli ki uyuyamıyorum.
Gen testim yapıldı, mutasyonum: bileşik heterozigot E148q / M694 V

İlaca baslamadım henuz, doktor randevum 10 gun sonra.

Kolsisin gogus agrılarına da iyi geliyor mu?
pelinaltug

Re: bi sorum var

Mesajgönderen mt_84 tarih Cmt Haz 13, 2009 3:41 am

evet kolşisin göğüs agrılarına da ii gelir,cünkü göğüs agrısı da bir çeşit ataktır.ayrıca dr_bahar belirtmiş ama biraz da ben ekliym.dr_bahar perikardit gelişebilir ve korkulacak bişi yok demişsiniz,burdaki doktor arkadaşların pek cogu üzülerek söylüyorum pek fazla bilgi sahibi degiller.perikardit son derece önemli kalp kapakçık tutulumudur.genelde artritlerden sonra ortaya cıkar.yani birden gelişmez.bu yüzden göğüs agrısı olan arkadaşlar her yıl plörit gelişmesi takibi acısından akciger grafisi ve perikardit gelişimi acısından ECHO ve EKG çekilmesini tavsiye ediyorum.ayrıca bu göğüs agrısı eklem romatizmasında görülür,diger tip fmf lerde pek görülmez özellikle M694V mutasyonunda görülebilir.gidip romatizmal tahillerinizi de yaptırınız.göğüs agrılarına kolşisin tedavisi cvp vermeyebilir,o zaman aylık koruyucu depopensilin önerebilir doktorunuz tabi eger romatizmal bir durum gelişmişse.burdan romatizmal durumdan kastım ARA veya RA,Akut Romatizmal Ateş ya da Romatoid Artrit bulguları varsa her ay koruyucu olarak depopensilin(penadur) yapılması gerekir.bu penadur isimli depopensilin perikarditi de plöriti de kesin olarak engeller..
ataksız günler diliyorum..
mt_84

Dön GENEL_GÜNCEL_ZİYARETÇİ DEFTERİ

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir