Meyve suyu rehberiniz

Meyve suyu rehberiniz

Mesajgönderen Birsel tarih Pzr Eyl 02, 2007 10:47 pm

MEYVE SUYU REHBERİNİZ


Her ne kadar marketlerde satılan bazı pastörize meyva sularının vitamin içerdiği söylense de, vitaminin miktarı ve kalitesi taze meyva sularındakiyle kıyaslanamaz. Üstelik meyva sularında bulunan vitamin ve folat minerali, işlem görme ve saklanma aşamalarından etkilenir. Bu nedenle bol vitaminli bir içecek arzuluyorsanız, en iyisi kendi meyva suyunuzu kendinizin hazırlaması, ya da taze sıkılmış meyva suyu satın almanızdır. Peki meyva/sebze suları sağlığınızı nasıl etkiler. İşte meyve suyu rehberiniz:

Kızılcık

Sistitin önlenmesini sağlar.

Kızılcık suyunda bulunan proantosiyadin adlı madde, mesane duvarına yapışan zararlı bakterileri durdurarak, sidik yolu enfeksiyonu riskini azaltır. Oldukça yüksek oranda C vitamini içeren kızılcık suyunu, tatlı olmadığından şekersiz içmek zordur. Eklenen şekerle beraber, içerdiği şeker seviyesi diğer meyva sularıyla aynı seviyeye gelir.

Yaban mersini

Cilde iyi gelir, kansere karşı koruyucu görevi görür.

Yaban mersini, kansere sebep olan serbest radikalleri yenen ve kolajeni bozulmaktan koruyan antosiyaninler açısından zengindir. Eğer meyvelerin suyunu çıkarmaktansa, ezerseniz o zaman bol lifli bir içecek de elde etmiş olursunuz.

Kara üzüm

Kalp hastalıklarına, cilt ve saça iyi gelir.

Kara üzüm, tıpkı kırmızı şarap gibi kan pıhtılarının birikmesini azaltıp daha iyi bir kan dolaşımı sağlar. Meyva şekerleri açısından zengindir, bir miktar C vitamini içerir ve saç ve cilt için de yararlıdır.

Ananas

Enerji verir ve sindirimi sağlar.

Ananasta, ağır proteinleri sindirmeye yarayan bromelain enzimi vardır. Ayrıca doğal şekerler açısından da zengin olması enerji vermesini sağlar. Her 100 ml için 11 mg C vitamini içerir.

Domates

Zayıflamaya yarar. Özellikler erkek sağlığı için birebirdir.

250 ml lik bir bardak domates suyunda sadece 50 kalori bulunmaktadır. Ayrıca içerdiği likopen sayesinde prostat kanseri riskini azalttığı iddia edilmekte.

Portakal

Bağışıklık sistemini güçlendirir ve kansızlığa iyi gelir.

İyi bir C vitamini ve folik asit kaynağıdır. Bu nedenle de hamile kadınların bolca tüketmesi faydalı olacaktır. Yemeklerle birlikte içildiği takdirde, kansızlığa iyi gelen demirin emilimini artırır.

Elma

Enerji verir, kalbi korur.

Kalbi koruyan flavonoidlerden bol miktarda içerir. Portakal suyundaki C vitamininin üçte biri elmada da bulunur. Enerjinin yavaş bir şekilde açığa çıkmasını sağlayan fraktoz şekerinden bolca içerir. Ancak bebeklerin ya da emekleyen çocukların midesini rahatsız edebilir.

Mango

Gözlere ve cilde iyi gelir. Kansere karşı koruyucu özelliği vardır.

Serbest radikalleri yok eden beta karoten açısından zengindir. Vücut, beta karoteni aynı zamanda A vitamini yapmakta kullanır ki, A vitamini de cilt, göz ve akciğer sağlığı için önemlidir.

Greyfurt

Bağışıklık sistemi için yararlıdır.

C vitamini açısından zengindir. Ancak ilaç kullanıyorsanız dikkatli olmakta fayda vardır. Çünkü kollesterol düşüren ilaçlar gibi bazı ilaçlarla birlikte alındığında sakıncalı olabilir.
ya zirvelerden gelen su gibi duru;
ya da kavrulmus ormanlar gibi kuru

hayat senin...ne istiyorsan o ol.....
Birsel
Site Admin
 
Mesajlar: 1412
Kayıt: Sal Haz 20, 2006 6:34 pm
Konum: Seligenstadt

MEYVE SUYUNU İHMAL EYMEYİN

Mesajgönderen Birsel tarih Pzr Eyl 02, 2007 10:49 pm

MEYVE SUYUNU İHMAL EYMEYİN


Beslenme uzmanları günde en az 5 porsiyon sebze ve meyva yenmesini öneriyorlar. Kaçımız günde bu kadar meyva ve sebze tüketiyor peki? Rakamın düşük olduğuna hiç kuşku yok. Madem öyle, en azından sularını için! Meyva ve sebzenin bol olduğu bir ülkede yaşıyoruz ama gene de yeterince yemiyoruz. Evde sebze yemeği pişiyorsa, salata yeme alışkanlığımız varsa ne ala. Yoksa, ne sebze ne de meyva yeme alışkanlığımız var. Buna bir de soğuyan havalar, kalabalık ve havasız ofisler, kaloriferle ısıtılan evler de eklenince, bu kuş en az iki kez gribe yakalanmak farz oluyor. Bağışıklık sistemimizi ayakta tutmanın en kolay ve etkili yollarından biriyse, meyve ve sebze suları. Yani diyorum ki, eğer yemiyorsanız, bari suyunu için! Havuç suyu 160 ml lik bardakta: 64 kalori Havuç suyunda bol miktarda potasyum, azımsanmayacak kadar magnezyum ve biraz da kalsiyum bulunur. Bundan dolayı, en çok fayda sağlayacağınız sebze sularındandır. Çünkü demiri saymazsak, pek çok kadının beslenmesinde eksikliğini yaşadığı üç mineral potasyum, magnezyum ve kalsiyumdur.

Havuç suyu, aynı zamanda da beta-karoten ve vücudun A vitaminine çevirdiği diğer karotenoidler açısından çok zengindir. A vitamini, gece görüşünü artırır ve yaşa bağlı olarak gelişen katarakt riskini azaltır. Karotenoidlerin antioksidan özelliği de, akciğer, mesane ve mide kanseri riskini düşürür.


Portakal suyu


160 ml lik bardakta: 75 kalori


Küçük bir bardak portakal suyu, bir kadının günlük ihtiyacı olan C vitamininin yüzde 150 sinden fazlasını içerir. Portakal suyunda bulunan flavanoidler, C vitaminiyle birlikte, bağışıklığı artırır ve kan damarlarını güçlendirirler.


Tiyamin ve folat da portakal suyunda bol miktarda bulunur. Tiyamin, ya da B1 vitamini, enerji üretimi üzerinde etkilidir. Başka bir B vitamini cinsi olan folat da, sağlıklı kan yapılmasına yardımcı olur.


Hamile olan, ya da hamile kalmayı düşünen kadınlar için de özellikle önemlidir. Çünkü spina bifida gibi doğum bozukluklarının önlenmesinde etkilidir.


Elma suyu


160 ml lik bardakta: 61 kalori


Elma suyunda da C vitamini bulunuyor; 160 ml lik bir bardakta, 19-50 yaş arası herkese tavsiye edilen miktarın yaklaşık yarısı kadar. Ancak diğer meyve ve sebze sularına kıyasla, elma suyunda daha az vitamin ve mineral bulunuyor.


Greyfurt suyu


160 ml lik bardakta: 53 kalori


Sadece 160 ml lik bir bardakta bile, 19-50 yaş arası herkese tavsiye edilen günlük C vitamininin yüzde 120 si bulunuyor. Greyfurt, aynı zamanda da zengin bir beta-karoten kaynağı. Bilindiği gibi beta-karoten, kanser riskini azaltan güçlü bir antioksidan.


Pembe greyfurtta ise likopen ver. Likopen de gene güçlü bir antioksidan ve prostat, akciğer, mide, pankreas, bağırsak ve göğüs kanseri riskini azaltıyor. Aynı zamanda da kalp krizine neden olan kan pıhtılaşmasını önlüyor.


Domates suyu


160 ml lik bardakta: 58 kalori


Domates suyunda bol miktarda A ve C vitamini bulunur. Bunlar, vücudu kanser, kalp hastalıkları ve hatta kırışıklıklara karşı korurlar.


Domates aynı zamanda da zengin bir likopen kaynağıdır. Avrupalı araştırmacılar, bu son derece güçlü antioksidandan yüksek miktarda alanlarda kalp hastalıkları riskinin yüzde 48 oranında düştüğünü gözlemlemişlerdir.


Son yıllarda yapılan bazı araştırmaların ortak sonucu, likopenin prostat kanseri riskini azaltmada da etkili olduğunu gösteriyor. Ancak domates suyunun, domatesin kendisini yemek kadar etkili olup olmadığı hala tartışma konusu.


Ananas suyu


160 ml lik bardakta: 66 kalori


Ananasta da gene hatırı sayılır miktarda C vitamini var. Ancak bunun yanı sıra, bromelain adlı enzimi de içeriyor. Bu, sindirime yardımcı oluyor, sinüziti azaltıyor, kas incinmesi ve ağrıları, gerilmeler ve burkulma gibi ufak çaplı incinmeleri iyileştiriyor.


Araştırmalar, bromelainin şişmeleri, morarmaları ve doğumdan sonra operasyon geçiren kadınlarda ağrıyı azaltmada da etkili olduğunu gösteriyor. Bazı çalışmalarda da bromelainin anjin, astım ve bronşitin olumsuz etkilerini azalttığı saptanmış.


Sebze suyu


160 ml lik bardakta: 33 kalori


Sebze suları, genellikle A ve C vitaminleriyle potasyum açısından zengindir. Güçsüzlük, iştah kaybı ve bulantıya neden olan potasyum eksikliğine kadınlarda sıkça rastlanıyor.


Büyük bir bardak sebze suyu, günlük ihtiyacınız olan potasyumunun yüzde 30 unu karşılayabilir. Aynı zamanda az miktarda kalsiyum ve demir de içerir.


Kara üzüm suyu


160 ml lik bardakta: 74 kalori


Kara üzüm, yaşlanmayı geciktirici özelliklere sahip. Ayrıca kan pıhtısı oluşumunu engelliyor. Dolayısıyla kalp hastalıklarını önlemede etkili. Araştırmalar, kara üzümde bulunan bazı maddelerin de kansere karşı etkili olduğunu gösteriyor.


Kızılcık suyu


160 ml lik bardakta: 78 kalori


İşte C vitamini açısından zengin bir başka meyve suyu daha. Üstelik, kadınların yüzde 60 ının yaşadığı idrar yolu enfeksiyonlarını önlemede etkili.
ya zirvelerden gelen su gibi duru;
ya da kavrulmus ormanlar gibi kuru

hayat senin...ne istiyorsan o ol.....
Birsel
Site Admin
 
Mesajlar: 1412
Kayıt: Sal Haz 20, 2006 6:34 pm
Konum: Seligenstadt


Dön sifali bitkiler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir