Nefrit nasil bir hastaliktir ?

Nadir izlenen, Genetik Hastaliklar, ve FMF hastalarinda izlenilebilen hastaliklar

Nefrit nasil bir hastaliktir ?

Mesajgönderen Birsel tarih Prş Eyl 28, 2006 11:09 pm

Nefrit nasıl bir hastalıktır?
Nefrit, normalde vücudumuzun savunma sisteminde görev yapan bazı madde ve hücrelerin böbrek dokusunda birikmesi sonucunda ortaya çıkar.

Başlıca iki çeşit nefrit vardır:
I. Kısa süreli (akut) nefrit
II. Süregen (kronik veya müzmin) nefrit

Akut nefrit, çocuklarda sık rastlanılan bir hastalıktır. Bademcik ve cilt iltihaplarından sonra görülür. Kanlı idrar ve göz kapaklarında, yüzde ve bacaklarda şişlik ile kendini belli eder. Tansiyon yükselmesi ve geçici böbrek yetersizliği ortaya çıkabilir. Hastalık, genellikle 1-2 hafta içinde düzelir ve çoğu defa böbreklerde kalıcı hasar bırakmaz.
Kronik nefritler, bazen hiç belirti göstermeden sinsi bir şekilde başlar; bazı hastalarda ise kanlı idrar ve vücutta şişlik görülebilir. Hastalık yıllarca sürebilir.

*********************************************************************

Enfeksiyon Hastalıkları (İntaniye) > Nefrit - Glomerulonefrit Böbreğin temel fonksiyonlarından birisi idrar üretmektir. Her 2 böbrekte idrar üretimine yol açan yaklaşık 2 milyon küçük ünite (nefron) vardır. Bir nefron temel olarak 2 kısımdan oluşur.
Genel Bilgiler
Böbreğin temel fonksiyonlarından birisi idrar üretmektir. Her 2 böbrekte idrar üretimine yol açan yaklaşık 2 milyon küçük ünite (nefron) vardır. Bir nefron temel olarak 2 kısımdan oluşur.

1. Böbreğe gelen kanın süzüldüğü filtre(glomerül)
2. Süzülen kanın idrara dönüştüğü uzun, yer yer kıvrımlı borular(tübül)

Böbreğin iltihabi hastalıkları nefrit olarak isimlendirilir.
Nefrit nedenleri ikiye ayrılır:
1. Mikrobik olmayan nefritler: Böbreğin mikrobik olmayan iltihabi hastalıkları ikiye ayrılır.
Glomerülonefrit
Tübüler nefrit (Tübülointerstisiyel nefrit)

2. Mikrobik nefritler (piyelonefrit): Piyelonefritin diğer bir ismi de üst idrar yolu infeksiyonudur.
Glomerülonefrit:
Nefronda ağırlıklı olarak glomerülde iltihap vardır. Türkiye'de kronik böbrek yetmezliğinin birinci nedeni glomerülonefrittir. Belirti ve bulgular glomerülonefritin tipine göre değişir. Hastanın muayene edilmesi, kanda üre ve kreatinin bakılması ve basit idrar incelemesi ile glomerülonefrit tanısını koymak genellikle çok kolaydır. Muayenede glomülonefrit bulguları
el, ayak ve göz kapaklarında şişme, idrar renginde koyulaşma ( idrar çay rengini alabilir ) ve yüksek tansiyondur. İdrar incelemesinde kanama ( hematüri ) ve protein kaybı (proteinüri) glomerülonefrit lehine bulgulardır. Glomerülonefrit tanısında asıl zorluk glomerülonefrite yol açan hastalığın saptanmasıdır. Glomerülonefrite yol açan neden genellikle saptanamaz. Glomerülonefritin tipini anlamak için böbrek biyopsisi yapılmalıdır, yani böbrekten mikroskopik inceleme için parça alınmalıdır. Birçok hastanın böbrek biyopsisi denince aklına kanser gelmektedir ancak böbrek biyopsisinin amacı kanser aramak değil glomerülonefritin tipini anlamaktır.
Glomerülonefritler ne tür sorunlara yol açar?
Pratikte glomerülonefritler 5 şekilde karşımıza çıkar. Hastanın hiçbir şikayeti olmayabileceği gibi ileri böbrek yetmezliği de olabilir.

1. İdrar incelemesinde anormallikler: Hastada hiçbir belirti ve bulgu yoktur. Başka bir nedenle doktora giden hastaya yapılan idrar incelemesinde kanama veya protein kaybı saptanır.

2. Nefrotik sendrom: İdrarla günde 3 - 3.5 gramdan fazla protein kaybı vardır. Hastanın el, ayak, yüz ve diğer bölgelerinde üzerine basınca iz bırakan şişlikler vardır. Ayrıca kanda albümin seviyesi düşer, kolesterol düzeyi artar.

3. Ani başlayan glomerülonefrit: Bu hastalarda ön plandaki sorunlar idrarda kanama, yüksek tansiyon ve vücutta sıvı birikmesidir. Çocuklarda streptokok infeksiyonlarını takiben gelişen nefritlerin çoğu bu gruba girer.

4. Kronik (müzmin, uzun süreli) glomerülonefrit: Bu hastalarda idrarla kanama, protein kaybı, yüksek tansiyon ve şişlik vardır, hastalık uzun sürelidir.

5. Hızlı ilerleyen nefrit: Kısa sürede böbrek yetmezliği gelişir ve hasta diyaliz tedavisine ihtiyaç duyar.
Tedavi
Her hastada farklıdır. Böbrek biyopsisinin sonucu ve hastada mevcut olan sorunlara göre tedavi planlanır. Sadece çocuklarda, eğer nefrotik sendrom var ise önce tedavi verilip, daha sonra gerekirse böbrek biyopsisi yapılabilir. Glomerülonefrit tedavisi kesinlikle uzman hekim, tercihen nefroloji uzmanı denetiminde olmalıdır. Tedavide başarısızlık kalıcı böbrek yetmezliğine yol açabilir ve hasta sürekli diyaliz tedavisine ihtiyaç duyabilir.
Birsel
Site Admin
 
Mesajlar: 1412
Kayıt: Sal Haz 20, 2006 6:34 pm
Konum: Seligenstadt

Mesajgönderen achilles tarih Sal Oca 23, 2007 11:40 pm

birsel abla eline sağlık bizimle paylaştıgın için teşekkür ederim
çok fena çokkkkk:)

BİRSEL ABLA PROFİLİNDEKİ İLGİ ALANLARINDA Kİ FMF Yİ ARAŞTIRMAK YAZISINA BİTTİM ;)
achilles
 
Mesajlar: 17
Kayıt: Sal Oca 23, 2007 8:06 am
Konum: kocaeli

TEŞEKKÜRLER BİRSEL

Mesajgönderen dawn tarih Cum Şub 09, 2007 3:34 pm

Sevgili Birsel merhaba yazın için teşekkür ederim nefrit benim kızımda yaşadığım ve unutamayacağım bir tecrübe oldu erken teşhiş çok önemli bu konuda en büyük belirtisi yazdığı gibi normalinden fazla kısa sürede kilo belirtisi vucut su tutmaya başlayınca ve böbrekler süzme yapamayınca kısa sürede sanki şişmanlamış gibi bir görüntü alıyor bu durumda Dr a kısa sürede gidebilen çok şanslı tedeavi o kadar erken başlıyor ve böbrekler o derecede kurtarılmış oluyor seninde başından geçen bu olay için sana bir keez daha geçmiş olsun diyor ve bilgilendirme yazın için çok teşekkür ediyorum

ŞAFAK KAPLAN
dawn
 
Mesajlar: 25
Kayıt: Prş Ağu 03, 2006 10:39 pm
Konum: istanbul

Mesajgönderen Birsel tarih Sal Mar 13, 2007 1:49 pm

Selam Safak abi,

cok haklisin..erken tesiz cok ama cok önemli...

Biliyorsun Hilalde olusan böbrek funksyon bozuklugu gelisimini ve kizimin böyle giderse 20 yas altinda dializ hastasi olcagindan bahsediliyordu..önce doktorlar FMf e baglamislardi bu durumu ..Allah cok Razi olsun Ahmet Hocadan yazin kendisine gitigimde Neftritis olma ihtimalinden bahseti ve ve almanyaya döndügümde yapilan arstirmalar sonucu kizimda FMF+Nefritis gelistigi anlasildi...

Simdi Kolsizin ve destek tedai yanisira günlük belirli mikarda antibiotik aliyor koruyucu olarak... sagligi cok daha iyiye gidiyor...
organ funksyon bozulumda birazda olsa düzelme var... zaman icinde cok daha iyi olcagini ümit ediyorum...

ERken tesiz gercekten cok önemli ve herseyide FMFe baglamamak gerektigi gibi iyi incelemek dogru tesizi bulabilmek gercekten hayat önem tasiyor...

allah hepimizin yavrularini korusun..mutlu saglikli ve güzel bir ömür sürerler insallah...
sevgilerimle..ailene cok selam
Birsel
Site Admin
 
Mesajlar: 1412
Kayıt: Sal Haz 20, 2006 6:34 pm
Konum: Seligenstadt

Mesajgönderen özkan tarih Prş Eyl 06, 2007 2:54 pm

slm bırsel abla yazın ıcın tsk ederım cocuklarına ve sana acıl sıfalar dılerım abla
özkan
 
Mesajlar: 66
Kayıt: Pzr Tem 29, 2007 4:49 pm
Konum: ısparta

Mesajgönderen Birsel tarih Cum Eyl 07, 2007 12:01 am

özkan yazdı:slm býrsel abla yazýn ýcýn tsk ederým cocuklarýna ve sana acýl sýfalar dýlerým ablacok tsk ederim Özkan..Allah razi olsun kardesim...Kendine iyi bak...Hersey gönlünce olsun
ya zirvelerden gelen su gibi duru;
ya da kavrulmus ormanlar gibi kuru

hayat senin...ne istiyorsan o ol.....
Birsel
Site Admin
 
Mesajlar: 1412
Kayıt: Sal Haz 20, 2006 6:34 pm
Konum: Seligenstadt


Dön Genel saglik / Hastaliklar ve tedavileri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron