Morbus Chron=IBS ; Iritabil kolon sendromu

Nadir izlenen, Genetik Hastaliklar, ve FMF hastalarinda izlenilebilen hastaliklar

Morbus Chron=IBS ; Iritabil kolon sendromu

Mesajgönderen Birsel tarih Prş Eyl 28, 2006 12:59 pm

Kalin bagirsak hasaslasmasi, Kolon hasaslasmasi, Colon irritabile:

Kolon hasaslsmasi nedir?
Kolon hasaslasmasi sendromu bir sindirim fonksiyon rahatsizligi olup, kronik karin agrisi, feçes düzensizlikleri (ishal, kabizlik) ve siskinlikle kendini belieder. Tibbi olarak doktorlar hastaliga herhangi bir sebep bulamamaktadir, fakat rahatsizligin sebebinin bagirsak florasinin bozulmasi nedeniyle kalin bagirsaklara yerlesen bakteri ve mantarlardir. Kolon hasalasmasi genelikle 20-40 yasi arasinda görülür. Kolon hasalasmasi ile birlikte kiside allerjide görülür.
Kolon hasaslasmasinin sebepleri:
Kolon hasaslasmasi konusunda iki ayri görüs vardir. Bunlardan birine göre beyinle bagirsak arasinda enformasyon tasiyan serotonin hormon yetersizligi nedeniyle iletisimin imkansizlasmasi oldugudur. Bana göre bagirsaklarda peristalik hareketlerin tam olusmamasidir. Bir diger görüste: Kolonda mantar ve bakterilerin sebep oldugu asiri iltihaplanma ve tahribattir. Buda bagirsaklarda asiri miktarda çogalan lenfozitlerden anlasilir, bilindigi gibi lenfositler iltihapara karsi mücadele eden bagisiklik sisteminin bir alt türevidir.

Kolon hasaslasmasinin belirtileri :
Kolon hasaslasmasi genelikle gün boyu görülür ve gece pek rahatsizliga sebep olmaz.
1-) Ishal veya kabizlik veyahutta sürekli degisen durumlar
2-) Feces (gaita) sürekli degisik sekilde olabilir (sert, su gibi vb.)
3-) Agrilar, kramplar ve kendini kötü hissetme fecesten sonra azalir.
Sayet bir yilda 3 haftadanbu rahatsizliklar görülürse buna kolon hasaslasmasi denir.

Komplikasyonlar:
Kolon hasalasmasi asagidaki rahatsizliklarada sebep olabilir.
1-) Psikolojik rahatsizliklardan: korku ve depresyon
2-) Dermansizlik, hasizlik, bitkinlik vb.
3-) Basagrisi, migreb
4-) Uyku rahatsizliklari
5-) Sirt agrisi

Kolon hasaslasmasini teshis.
Kolon hasalasmasi olan önce, kalin bagirsak iltihaplanmasi (Morbus Chron), kronik kolnit, bagirsak kanseri, bagirsak allerjisi ve mide-bagirsak enfeksiyonu olup olmadiginin iyice bilinmesi gerekir. Ancak bundan sonra teshis için
1-) Labaoratuar arastirmalari
2-) Feces ve kanin incelenmesi
3-) Son bagirsak (rektum) ve kalin bagirsagin endoskopi ile incelenmesi
4-) Süt sekeri (laktoz) allerjisi olup, olmadiginin teshisi
5-) Psikolojik nedenler arastirilmali
6-) Ince bagirsagin röntgenle incelenmeli

Tedavisi:
Ortodoks tibba göre kolon hasaslasmasini tedavi etmek mümkün degildir. Bu nedenle basta asagidaki hususlara dikkat edilmelidir.
1-) Bol bol su içilmeli
2-) Yemegi çok çigneyip az yemeli
3-) Hayvansal besinler ve hamurlu yiyeceklerden uzak durulmalidir.
4-) Depresona karsi kulaninlan antidepresifler kramplara sebep olur. Bu nedenle bitkisel ilaçlar kulanilmalidir.
5-) Kabizliga karsi lifli besinler kulanilmalidir
6-) Siskinlige karsi bitkisel ilaçlar (kimyon, rezene, anason).
7-) Ishale karsi dogal ilaçlar kulanilmali

Bütün bu rahatsizliklari Gökçek Iksiri, Aloe Vera veya Noni ile tedavietmek mümkündür.

Genis bilgi için www.alternatif-tip.net, www.aloeverabu.com veya www.nonibu.com bak
En son Birsel tarafından Prş Eyl 28, 2006 1:06 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Birsel
Site Admin

gunbatimi 26/09/2006

Mesajgönderen Birsel tarih Prş Eyl 28, 2006 1:03 pm

( Bazen bazi hastalarda FMF* Morbus Chrom olusabildigi gibi bazende tesizler karisabilir!!!)

SNOOPY, Bende once IBS (iritabil kolon sendromu) basladi sonra FMF'le tanistim. O yuzden uzun sure doktor FMF ataklarinin IBS oldugunu dusunuyordu. Ikisini birden ayni anda yasayan biri olarak sunu soyleyebilirim, kisa suren 4-5 saat karindaki rahatsizliklar buyuk ihtimal ile IBS dir. Karinda yanma, tuvalete cikma veya cikamama, asiri gaz, ishal veya kabizlik bazen mide bulantisi bile olabilir. Ama en buyuk fark ates. FMF ataklarinda atesim kesinlikle yukseliyor ve uzun sure yataktan kalkamiyorum. Birde doktorlarin karina bastirarak yaptigi bir test var. Sirt ustu yatarken biri karnina (cesitli yerlerine denenbilir) iki-uc parmak ile bastirip birden elini cekince ASIRI bir sanci hissediyorsan bu karin zarinda iltihap oldugunu yani FMF atagini gosterir cok buyuk ihtimal ile. IBS de ise cok fazla bir sanci hissetmezsin el cekildigi anda, cunku bagirsagin kendisi bu tur bir degisime duyarli degildir. IBS konusunda benim kendi kesfettigim kafein ve cay'in hic yaramadigi. Uyarici etkisinden dolayi aninda bagirsaklarimda rahatsizlik baslatiyor. Birde IBS varsa sende hemen hemen hergun bagirsaklarinda yanma hissedebilirsin ta ki bunu tetikleyen unsuru bulana kadar. Nane cayi ve adacayi dene bagirsaklari sakinlestirir, ben IBS icin kesinlikle ilac kullanmadim, deneye deneye faktorleri bulup gunluk diyetinden cikarinca kontrol altina alinabilir. Son bir ihtimal de hem IBS hem FMF olabilir bende oldugu gibi, FMF atakari kesinlikle agir gecer atesin cikar ayaga kalkmaya calisinca karnindaki sancidan hareket edemezsin. FMF karin zari iltihabi oldugu icin karin zarini gerecek herhangi bir hareket atak sirasinda muthis bir sanciya sebep olur, o yuzden cogu insan atak sirasinda cok hareket edemez.

Snoopy 26/09/2006

Arkadaşlar Merhaba! Bir sorum olacak sizlere. Acaba aranızda atakları 4-5 saat süren ve en önemlisi bir anda kesilen kimseler var mı? Ben hala doktor doktor geziyorum ve % 80 lik bir ihtimalle FMF im. Msn de Birsel Hanım'la da konuştuk belki irritable kolon sendromu ile karışmıştır diye doktora gittim. Şimid onun tetkikleri ile uğraşıyorum. (Artık doktora gitmek bağımlılık yaptı zaten.)Kendi tanımı kendim koyacağım sanırım artık. Yardımcı olursanız sevinirim. Ataklar böyle bir anda kesilir mi? Bir de baırsaklarımda gaz oluyor atak sırasında. Benim gibi yaşayanlar varsa lütfen bişiiler yazın. artık çok bunaldım belirsizlikten.
Birsel
Site Admin

Dön Genel saglik / Hastaliklar ve tedavileri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir