Kolşisin Dozu

Kolşisin hakkındaki bilgilere buradan ulaşabilirsiniz

Kolşisin Dozu

Mesajgönderen ahmetgr tarih Pzt Ağu 22, 2011 2:35 pm

Merhaba,
8 senedir düzenli olarak günde 2 doz kolşisin kullanıyorum. Yaşım 34, kilo 70.

Bazı doktorlar günde 2 doz kolşisini yeterli görürken bazıları amiloidoz birikimini engellemeyeceği gerekçesiyle 3 doz öneriyorlar.

Hangisi doğru, bu konuda bilgisi olanların paylaşmasını rica edeceğim.

Teşekkürler..
ahmetgr

Re: Kolşisin Dozu

Mesajgönderen cnyt tarih Çrş Ağu 24, 2011 5:05 pm

Benim gittiğim doktorların tamamı da hep 3 doz önerdiler.
cnyt

Mesajgönderen birsell tarih Sal Eyl 06, 2011 12:14 am

Amilidoz olusumunu engelemek ancak 1,5mg kolsizinle mükündür.1mg bazen ataklari azata bilir ama alilidozdan koruyamaz...
yani alincak doz Kesinlikle üchap yani 1,5mg...bazi kolsizin haplari 1mgdir budurumda 1bucuk hap... en yüksek önerilen doz ise 2mgdir ...2mglada ataklar kontrol altina alinamiyorsa Kolsizin arti detek tedaviye baslamalidir Hasta...
ya zirvelerden gelen su gibi duru;
ya da kavrulmus ormanlar gibi kuru

hayat senin...ne istiyorsan o ol.....
birsell

Mesajgönderen bahar16 tarih Pzt Eyl 26, 2011 6:47 pm

ben günde 9 tane içiyorum :(
bahar16

Mesajgönderen birsell tarih Prş Eyl 29, 2011 2:26 pm

Merhaba Bahar hanim,

yurtdisindami yasiyorsunuz? yani özelikle almayadaki doktorlar bu konuda biraz cömert davranir bi döneler 2005lerde bende 8ila10 kolsizin veriyorlardiki buda benim bitkin yorgun sürekli midebagirsak sorunlari yasamama kastlarda agrilara sebep oluyordu...

Kolsizinin bircok ülkede sadece glut (gicht) hastaligina verildigi icin prospektindede bu hastalik grubuyla ilgili bilgi vardir FMf yer akmadigi gibi gerek cocklarki cocuklra verilmemesi gerektigi ve hamilelikte hamile kalmadan üc ila 6ay önce birakmak gerektigi hamilelik ve emzirme sürecinde alinmamisinin alti cizili..Oysa bunlar yapilan arstirmalar edinlien hayat deneyimleri sonrasi cürütülmüstür biz FMFlilerde...
Kolsizin dozuda burda kisiye günde 12 adet yani 6 mga kadar cikabilcegi yazar, oysa bu glut ataklarinda kisa süreligine önerilir,bizlerde basis terapie olarak ömür boyu kulanmak zorundayiz...

Güncel bilgiler FMFli kisilerin en yüksek doz olarak 4 adet yani 2mg Kolsizin almalari gerektigini eger bu doz yeterli gelmiyorsa Kolsizin arti bir destek tedavi uygulamasina gecmenin öneminin alti cizilir...
Doktorunla görüserek seninde bu destek tedavilerden yarlanmani önerirm....
ya zirvelerden gelen su gibi duru;
ya da kavrulmus ormanlar gibi kuru

hayat senin...ne istiyorsan o ol.....
birsell

Mesajgönderen bahar16 tarih Prş Eyl 29, 2011 6:30 pm

merhabalar...
ben bursa uludag ünv. tedavi görüyorum. 12 yıl önce fmf tanısı konuldu. 2 ay öncesine kadar günde 4 tane kolsiş kullanıyorken ataklarımın sıklaşması (2 ayda 4 kez atak gecirdim) nedeniyle 9 a yükselttiler ve ilaç raporumuda ona göre düzenlediler. aşırı derece mide bulantısı olmaya basladı. günde 4 taneden fazla alındıgı taktirde geri dönüşü olmayan başka şeylere yol açacıgını okumustum bu sitede o nedenle ben 1 ay o şekilde kullandıktan sonra 4 taneye düşürdüm. şimdilik bi sıkıntım yok. ve farkettimki ataklarımın ilaç dozunun yetersizliğinden değil stres ten dolayı atak geciriyorum. bunuda doktorumla paylaşıp ilaç dozumu tekrardan düşürüp raporumu da ona göre tekrar düzenlemsini söylicem.
bahar16

Dön KOLŞİSİN

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir