Kolşisin hakkında çok önemli bir uyarı

Kolşisin hakkındaki bilgilere buradan ulaşabilirsiniz

Kolşisin hakkında çok önemli bir uyarı

Mesajgönderen mauhdib tarih Pzt Haz 27, 2011 9:11 pm

Belki daha önce bahsedilmiştir . Kolşisin hakkında , kullanan herkesin bilmesi gereken çok önemli bir şey öğrendim.Kolşisin fmf , behçet , gut gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır fakat kolşisinin yüksek dozda kullanımı ölümcüldür.Kazayla doz aşımı yapan ve zehirlenen pek çok hasta vardır. Kolşisin kullanan hastalar kesinlikle 6 mg dozu geçmemelidir. ( çocuklar için çok daha düşük olmalı ).Kolşisin kullanan hastalar evlerinde çocuklar ve yaşlılar varsa ilacı KESİNLİKLE ortalıkta bırakmamalıdırlar.

Kolşisin (Acetyltrimethylcolchicinic Asit) çiğdem bitkisinde bulunan alkaloit bir zehirdir. Bir çiğdem bitkisinde hayatı tehlike oluşturabilecek miktarda bulunur ( 12 mg ). Sindirildikten 2-5 saat içerisinde belirtileri başlar.Aşırı dozda kullanımı böbreklerin çalışmasını ve vasküler sistemi bozar. Yaklaşık 60 saat içerisinde ölüm gerçekleşir.

Kolşisinin çiğdem bitkisinden üretildiğini biliyoruz. Çiğdem bitkisini tüketmekte güvenli dozun çok daha üzerinde almanıza neden olduğundan ölümcüldür.

Pek çok ülkede kolşisin kullanarak intihar girişiminde bulunan vakalara rastlanmıştır.Bundan dolayı sadece reçeteyle satılmaktadır. Kolşisin zehirlenmesi 60 saat veya daha fazla sürer ve korkunç acı verir. Hastanın kurtulması durumunda çeşitli organlarda kalıcı hasarlar meydana getirebilir.
mauhdib
 
Mesajlar: 2
Kayıt: Cmt Eyl 05, 2009 8:30 pm

Dön KOLŞİSİN

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir