MERAK ETTİKLERİM??

Kolşisin hakkındaki bilgilere buradan ulaşabilirsiniz

MERAK ETTİKLERİM??

Mesajgönderen murat0614 tarih Cmt Oca 23, 2010 11:42 pm

mrb birsel hanım öncelikle sizlere site için ne kadar teşekkür etsek azdır.Benim bir kaç sorum olacaktı sizlere ben 20 yaşındayım ve 18 senedir fmf hastasıyım devamlı ankara hacettepe hastanesine kontrole gıdıyorum.Günde 3 kere kolşisin alıyorum ancak almama rağmen atak esnasında böbrek ve karaciğerime cok etki yapıyor bu ataklar bunu gecen gun gıttgım kontrolde doktora sordum iyice konrtol etti ve karaciğer büyümesi olasılıgı baya yuksek dedı acaba sız bu konuda ne dersınız bırde sıze danısayım dedım.Birde size son sorum olacaktı bu hastalıgın tam olarak tedavisi yokmu ameliyat gibi mesela ilaç dışı eger varsa benı bu knuda bilgilendirirseniz cok tesekkur ederımm.Saygılar...

murat0614
murat0614

Re: MERAK ETTİKLERİne ceyaplar

Mesajgönderen Ünal tarih Çrş Şub 03, 2010 2:42 pm

Merhaba,
Sana teshis 18 yil önce konulmus. Colsisini ne zamandir kullaniyorsun bilmiyorum ama yetiskin olarak alman gereken doz en az dört adet olmali bunu suna göre söylüyorum.Atak aninda sen Karaciger ve Böbrek lerinin cok etkilendigini söylüyorsun ya bu durum AAA hastalarinda agir seyreden mutasyonlarda ataklar aninda ve müteakip olarak Dalak, Böbrek ve Karaciger bölgelerinde agri hissedilir. Cünkü ataklar aninda bu organlar biraz büdüklerinden karin bölgesinde dokunmaya cok hassas bölgeler olusur. Giysilerimizin bize dar geldigini zannederiz.
AAA hastalarinda dalak büyümesi sikca görülen bir olay ama ben Böbrek ve karacigerin büyüdügü vaka simdiye kadar duymadim. Benim bunu duymamam olmadigi anlamina gelmez tabi ki. Bu ihtimallerde var tabiki .
Fakat sürekli kontroller önemli. Birde doktorunuzla colsisin miktarini konusunuz bence. Senin durumundaki biri icin ilacin miktarinin ve düzenli alinip alinmadiginin cok önemi var. Eger ataklarinizda iyi sayilabilecek sekilde düzelmeler görülürse deneme-yanilma yoluyla ilacta birtakim azaltma ve eksiltmeler yapilabilir.
Doktorunuza bu durumdan bahsedin.
Hastaligin simdilik tam tedavisi yok. Colsisin de zaten tam olarak tedaviye direk etkili degil. Agriyi kesici veya ortadan kaldirici degil. Ataklari seyreltebilir ilimli hale getirebilir. Amiloidoz denilen böbreklerin fonksiyonunu yitirmesine sebep olabilecek uzanti hastaliklari önler. Yilda en az iki kez böbrek leri kontrol ettirmelisiniz, kandaki degerlere bakilmali ve idrar kontrolüde yapilir.
Sizin yapabileceginiz seyler hastaligimizi birebir etkileyebilecek etkenlerden uzak durmak.. Bunlarda sitemizde zaten defaatle yazilmis olan seyler.

Saglikli günler dilegi ile
Ünal
Ünal

Re: MERAK ETTİKLERİM??

Mesajgönderen murat0614 tarih Cmt Şub 06, 2010 2:32 pm

ilginiz için teşekkür ederimm:))
murat0614

Dön KOLŞİSİN

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir