KOLŞİSİN VE ALKOL

Kolşisin hakkındaki bilgilere buradan ulaşabilirsiniz

KOLŞİSİN VE ALKOL

Mesajgönderen ozankucuk tarih Prş Ağu 13, 2009 11:57 am

Herkese Selam,

Arkadaşlar ben alkolik olmamakla beraber alkol almayı çok seven bir kişiyim,haftada 2 kez kesinlikle alkol alıyorum,açıklayıcı olmasından dolayı yazıyorum (marifet olmadığını biliyorum) genelde bir oturuşta 4-5 bira içiyorum yada bir ufak rakı.Fmf hastasıyım ve yaklaşık 3 aydır kolşisin alıyorum,bu ilacı aldığım için alkol almamammı gerekiyor ? Bazı doktorlar almanda sakınca yok diyorlar, bazıları alma kesinlikle diyorlar,bende alkol almassam bu hayattan zevk alamam,olanca sıkıntı,iş sıkıntısı,hayat mücadelesi içerisinde tek zevkim bu neredeyse,bu hastalığın o zevkimide elimden almasından korkuyorum ? Sizlerin düşünceleri nelerdir yada doktorlarınızın tavsiyeleri ?
ozankucuk

Re: KOLŞİSİN VE ALKOL

Mesajgönderen Birsel tarih Pzr Ağu 23, 2009 10:22 am

selam,

cevapi yazmadan bilgilerimden emin olmak ve yanlis bilgi vermemek icin colchicum dispertin pospekti tekrar simdi okudum ve acik ve net olarak, kolsizin kulanan kisilerin asiri purin icren örnegin hayvansal yaglar,ic organlar ve deniz mahsuleri, fazla tuketmemesini gerektigi gibi alkol de almamasi gerektigi yaziyor , sebep olarak bu maddelerin idrarda mikrokristialize olusturdugunu bu mikrokriskialerin organ ve eklemlerde birikerek sorun gelistirebildigi verilmis...
ayrica alkol ve kolsizin birlikte reaksyon lari dahada yavastlatigindan agir makina kulanimdan kacinmanin ve trafikte de reaksyonlarin yavas olacagina dikat cekildigi gibi ataklarida tedikleyici unsur olarak verilmis...
ya zirvelerden gelen su gibi duru;
ya da kavrulmus ormanlar gibi kuru

hayat senin...ne istiyorsan o ol.....
Birsel
Site Admin

Mesajgönderen aliveysoglu tarih Çrş Eyl 23, 2009 8:17 pm

Merhaba,
Birsel Hanimin soylediklerine 1-2 ek daha yapmak istiyorum. Alkol almanin iki sakincasi daha olabiliyor. Birincisi kolşisinin olasi yan etkilerinden biri karaciğer enzimlerinin yükselmesi; alkol alarak zaten zorlanan bir karaciğeri daha fazla zorlamış olursunuz. İkincisi ise alkol alımının atakları tetikleyici bir etkisi olabilmesi. Ben FMF hastası olduğumu bilmediğim, dolayısıyla kolşisin kullanmadığım dönemlerde ne zaman içkiyi biraz fazla kaçırsam, hele bir de üstüne iyi uyuyamamışsam mutlaka ertesi gün atak geçirirdim.
Bir küçük rakı yerine, yemek boyunca kadeh kaldırırken ufacık bir yudum alarak bütün yemeği idare edebileceğiniz bol sulandırılmış tek bir kadeh emin olun sizi sevdiklerinizle geçireceğiniz güzel ortamdan alıkoymayacaktır. Buna "sembolik" kadeh diyorum. Hem sevdiklerinizlesiniz, hem sevdiğiniz tat damağınızda, hem de sağlınızdan olmuyorsunuz.
sağlığınıza...
aliveysoglu

Mesajgönderen AAA tarih Cum Ara 04, 2009 3:52 pm

Benim hala ataklarımın tek tetikleyicisi alkol. 3 sene öncesine kadar ne fmf bilirdim ne de alkol alınca sorun yaşardım. Sonra bu atakları geçirmeye başladım. 4-5 atak sonrasında fark ettim ki sadece alkol aldıktan 2-3 saat sonra böyle oluyorum. Bu nedir bu nedir derken ataklarda ateşim çıktığı için fmf olabilir dedi bir doktor arkadaşım ve gen taraması yaptırdım. Genim bozuk çıktı velhasılı kelam şimdi her gün kolşisin alıyoruz.

Ayda bir falan içtiğim iki kadeh rakıyla da vedalaştım. Şimdi sadece arada bir gelen göğüs ağrılarıyla baş ediyorum ama hiç atak geçirmiyorum. Önceki arkadaşın bol sulandırılmış rakı uygulamasını da dost sohbetlerinde kullanıyorum. ya da dokunuyor diyip içmiyorum. Sana da tavsiye ederim. Zorunlu yeşilaycı olduk maalesef :cry:
AAA

Dön KOLŞİSİN

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir