cocuklarda kolşisin

Kolşisin hakkındaki bilgilere buradan ulaşabilirsiniz

cocuklarda kolşisin

Mesajgönderen aybars tarih Pzt Tem 27, 2009 10:45 pm

merhaba arkadaslar gecenlerde bu ilacla ilgili söylentiler duydum ama dogru olup olmadıgını bilmiyorum cocugun gelisimini büyümesini engelliyormus oglum 4 yasında günde 1 tane kolşisin kullanıyor dün ayaklarında ve kollarında sinek ısırıgı gibi kızarıklıklar vardı kasıntı yapıyordu karın agrısı ve istifra etti doktoruna ulasamadım bu konu ile ilgili bilgisi olan varsa benimle paylasabilir mi lütfen
aybars

Re: cocuklarda kolşisin

Mesajgönderen hey_FMF tarih Sal Tem 28, 2009 7:16 pm

Öncelikle gecmis olsun benimde kizim 6 yasinda ve FMF hastasi günde 2 tane ilac aliyor ama hic bir sorunumuz yok bu ilac ile ilgili söylentileri nereden duydugunuzu merak ettim su ana kadar kizimin gelisimi gayet normal kilosu biraz az ama onun disinda boy ve vücut gelisiminde hic bir sorunumuz yok bu duyumlari bir doktordanmi yoksa bu konuda hic bir bilgisi olmayan kisilerden mi aldiniz kaynak belirtirseniz sevinirim. Bu hastalikta uzman bir doktorla görüsüp her duydugunuzu ciddiye almayin bence bu hastaligin baska ilaci ve caresi yok cünkü söylentilere bakip ilaci keserseniz ileri de daha büyük sorunlar olacagina inaniyorum. Sizi cok iyi anliyorum söz konusu cocuklarimiz olunca daha hassas davraniyoruz. Allah sifa versin.
hey_FMF

Mesajgönderen serkan.ank tarih Cum Ağu 07, 2009 8:53 am

merhaba yazınızı okudum benim kızımda 6 yaşında 2 yaşından beri kolsışin kullanıyor ılk başta sabah öğlen akşam yarımşar doz kullandı sonrasında kılo artışı ıle sabah ve akşam 1 er adet almaya başladı gelişiminde herhangi bir gerilik yok ilacın bu yönde bı etkısını biz yaşamadık hatta yaşıtlarına göre boyu daha uzun kılosuda normal sevıyelerde iyi günler dilerim bu arada herhangi başka bır sorunuz olursa serkan.namal@hotmail.com yaşadıklarımız arasında sıze yardımcı olacak bışeyler olursa cevaplamak ısterım ıyı günler dilerim.
serkan.ank

Mesajgönderen Birsel tarih Pzr Ağu 23, 2009 10:04 am

KOLŞİSİN TEDAVİSİNİN YAN ETKİLERİ VAR MIDIR?

Her ilacın yan etkisi vardır. Bununla beraber kolşisin bebeklikten itibaren yıllar boyunca güvenle kullanılabilen bir ilaç olarak kabul edilmektedir. Kolşisinin yan etkileri oldukça azdır ve doza bağlıdır. Yani doz yükseldikçe görülme olasılığı artar.

En sık yan etkiler mide-bağırsak sisteminde görülür. Doza bağlı olarak mide-bağırsak hareketliliği artar. Karın ağrısı, bulantı-kusma, sulu dışkılama veya ishal yapabilir.
Kemik iliğinde kan üretiminde baskılanma, bazı kan hücrelerinde azalma görülebilir.
Sinir ve kas hücrelerindeki yan etkilerine bağlı kas güçsüzlüğü ve kas enzimlerinde yükselmeye neden olabilir. Bu yan etkiler daha çok böbrek yetersizliği olanlarda ortaya çıkmaktadır.
Nadiren sperm hareketliliğinde ve sayısında azalma yapabilir. Fakat bu yan etkiye bağlı olarak olarak kısırlık seyrek görülür ve ilacın bir süre kesilmesi ile düzelir.
B12 vitamininin emilimini azalttığı bildirilmişse de, vitamin eksikliği çok nadiren gelişmektedir.
Yan etkileri nedeniyle kolşisin kullanamayan hastaların sayısı yok denecek kadar azdır. Düzenli yapılan kontroller sırasında istenen laboratuar incelemeleri

ile ilaç yan etkileri de izlenmekte ve bir sorun olduğunda gerekli doz ayarlamaları ya da değişiklikler yapılmaktadır.

Çocukluk döneminde kolşisin kullanılmasının büyümeyi ve gelişmeyi engelleyici olmadığı bilinmektedir. Sanılanın tersine, kolşisin tedavisi ile hastalığın kontrol altına alınması sağlıklı bir büyüme için büyük önem taşımaktadır.
ya zirvelerden gelen su gibi duru;
ya da kavrulmus ormanlar gibi kuru

hayat senin...ne istiyorsan o ol.....
Birsel
Site Admin

Mesajgönderen esenol78 tarih Çrş Mar 16, 2011 4:49 pm

Kolşisinin çocuklardaki kullanımında doz hesaplamaları nasıl yapılıyor bilginiz varsa paylaşırmısınız.
kilosu ile orantılı hesaplama yapılıyo sanırım ama bir netlik yok. mesela benim kızım 4 yaşında ve 15 kg.
0,80 mg kullanıyodu karaciğer testleri minimal bir yükseklik göstermişti. Doktorumuz zaten fazla kullanıyorsunuz 0,50 mg yeterli dedi. Forumda ve bilimsel makalelerde bu konuda bir bilgiye rastlayamadım.

Herkese sağlıklı günler diliyorum..
esenol78

Dön KOLŞİSİN

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir