ataklar sırasında organlarda tahribat olur mu?

Kolşisin hakkındaki bilgilere buradan ulaşabilirsiniz

ataklar sırasında organlarda tahribat olur mu?

Mesajgönderen gubse tarih Cum May 08, 2009 4:50 pm

selam arkadaşlar.benim eşim fmf hastası.bazen ilaçlarını aksatıyor.günde 1 tane alıyor bazen.ve tabi ataklar tekrar ediyor ayda 1 yada 2 kez atak geçiriyor.karın bölgesinde çok yoğun sancı oluyor.yüksek ateşte cabası.benim merak ettiğim bu ataklar iç organları tahrip etmiyormu?yoksa ataklar geçince herşey her organ normalemi dönüyor?beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim.şimdiden teşekkür ederim....
gubse

Re: ataklar sırasında organlarda tahribat olur mu?

Mesajgönderen Birsel tarih Pzr Haz 21, 2009 7:51 pm

Mehraba Gübse,

öncelikle esine cok gecmis olsun..mesajini özelimdekinide bunuda yeni gördüm ,gec cevapliyorum kusura bakma lütven... Esinin artik her 15 günde bir atak oldugunu yaziyordu özelimde simdi okuyorumki sadece 1 kolsizin aliyor ve düzenli almiyor...sanirim ataklara sebep budurum... Aldigi kolsizinin ona hic bir yarari yok..cünkü bizler kolsizini koruyucu olarak aliyoruz ve ancak vucutaki ilap olusunmu baskilandiginda uzanti hastaliklar olusmaz buyüzden bizlerin düzenli olarak en az 1,5mg kolsizin almamiz gerekir...

Atak aninda olusan organ büyümesi ve bazi kan verilerinin bozulmasi atak bitince tekrar düzelir ancak bu atakli dönemde vucutumuzun üretigi bazi porteinler örnegin serum Amiliod porteini gibi ve ilap hücrelerinin organlarda birikmesi cokmesi sonucu organlarin ve eklemlerin islevini bozar buda geri dönülmez uzanti hastaliklara sebep olurki bunlar atrit ,atroz ve amilidoz gibi... Bunlarin gelismesi yasanan ataklara ve tasinan mutasyona baglidir...su bir gercekki Kolsizin kulanmayan hastalarin %60da 40 yas altinda Amilidoz izlenir... Amilidoz gelisimi aktiv ataklarin 10yil kadar kontrolsuz sürmesi sonucu gelir...bazende daha erken bu sürede de gelisebiliyor bu cok az sayida hastada izleniyor...sana tavsiyem esine destek olarak onun düzenli olarak ilacini almasini saglaman..senin ve oglunuz icin bu gerekli oldugunu onu ikna etmelisin...Umarim hersey gönlünüzce olur ...Allaha amanet olun
ya zirvelerden gelen su gibi duru;
ya da kavrulmus ormanlar gibi kuru

hayat senin...ne istiyorsan o ol.....
Birsel
Site Admin

Mesajgönderen beyzaa tarih Pzt Ağu 31, 2009 1:24 am

Merhaba. Ben Beyza 13 yaşındayım. Yaklaşık 3 hafta önce Ateş, Karınağrısı ve CRP yüksekliğinden hastahaneye yatıp 3 gün kaldım. Doktorum bana günde 2 tane içmem gereğiyle kolşisin hap verdi. Genetik test hala yapılıyor, ama doktor fmf olmaması için hiçbir sebep bulmadı. Doktorum Necil KÜTÜKÇÜLER. annemi Dr. Afig BERDELİ'ye yönlendirdi ve kanımı ege ünv. sinde geç yapılacağı için şifa ya götürmemizi istedi. Kolşisini kullandığımdan beri hiçbir ağrım yok. İlaç çok iyi geldi ama birşey sorucaktım. İlaç ishal yapıyor ve sürekli oluyor. Okula gittiğimde bu sorun yüzünden korkmaya başladım ne yapabilirim? ( Bu mesajı yanlış konuya yazmış olabilirim ama ilk tıkladığım bu oldu :) ) :P
beyzaa

Mesajgönderen oktay_29 tarih Çrş Eyl 02, 2009 7:56 pm

merhaba beyza benımesınde fmf hastası 4 aydır kolsılın kullanıyo yanetkı nolarak ısal oluyo eger ılactan oluyosa gecıyo zamanla bunye alısana kadar baska bır sebepıde bagırsaklarda ıntıhap olması en ıyısı bır gastraentolojı uzmanına bakıl
OYSA ÖLÜNECEK BİR ŞEY YOKMUŞ GİDİNCE SEN,
YAŞANACAK BİR ŞEY OLMADIĞI GİBİ....
oktay_29

Mesajgönderen Mühür tarih Sal Kas 10, 2009 5:10 pm

Zaten biz fmf hastalarının yüksek ateş ve karın ağrısı çekmemizin nedeni hastalık anında organlarımızın iltihaplanması. İltihap ağrısını da herkes az çok bilir, çok şiddetlidir. Tahrip olur mu onu bilmiyorum işte.
İltihap dolu küçük bir sivilce bile, bize kabus gibidir.
Hastalık isal yapar, iştahsızlık yapar, yemek yiyememe gibi bir sürü şey yapıyor.
Ne yanar kimse ban ateş-i dilden özge,
Ne açar kimse kapım, bad-ı sabadan gayrı...
Mühür

Dön KOLŞİSİN

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir