ATAK SIRASINDA HANGİ AĞRI KESİCİLERİ KULLANIYORSUNUZ?

Kolşisin hakkındaki bilgilere buradan ulaşabilirsiniz

ATAK SIRASINDA HANGİ AĞRI KESİCİLERİ KULLANIYORSUNUZ?

Mesajgönderen similay tarih Pzt Ağu 11, 2008 5:58 pm

Herkeze merhabalar. 2002 senesinde FMF hastası olduğumu öğrendim, ataklarımın fazla olduğu bir dönemde. Bunun öncesi 8 yaşımda bana çocuk doktorum eklem romatizması teşhisi koymuş ve uzun yıllar yaklaşık 20 yaşıma kadar her ay penadur iğnesi vuruldum.. Bu yanlış teşhis 2002 yılında son buldu ve anca 23 yaşımda teşhis edilen FMF rahatsızlığımı tanımaya başladım. Romatizmal bir hastalığım olmadığına çok sevinirken üzüldüğüm tek şey yıllarca boşuna acısını çektiğim iğneler oldu.. O iğnelerin ataklarıma yada hastalığımın ilerlemesini önleyici bir faydası oldumu bilemiyorum.. ama umarım olmuştur.. doktorum olmadığını söylemişti :?
Kolşisin kullandığımdan beri çok rahatım, arada ufak tefek ataklarım oluyor.. çocukluk yıllarımdaki ağrıları düşündükçe bu ataklarıma şükrediyorum... ve daha da iyiye gittiğime inanıyorum.. yalnız 2 senedir altı ayda bir gitmem gereken kontrollerime gitmiyorum ihmalkarlığım yüzünden.. (ama en yakın zamnda gidicem :)
Neyse konu başlığımıza dönelim.. Ben şuan Atak sırasında Majezik ağrı kesicisini kullanıyorum.. Ve anında kendini gösteriyor.. Ağrımdan eser kalmıyor.. Sizlerin kullandığı yada yan etkisinin cok daha az olup etkisinin kuvvetli olduğu bir ağrı kesiciyi yazarsanız çok sevinirim.. Doktorunuza danışın diye eleştiriler gelebilir diye yazıyorum, meraketmeyin önereceğiniz ilaçları doktorumla konuşmadan denemeyeceğim :P

Ağrısız günler geçirmek dileği ile herkeze saygı ve sevgiler :)

(Bu arada böle bi sitenin varlığından geç haberdar olduğum için kendime kızmakla beraber her kim bu işe el attıysa ellerine sağlık diyorum, saolun varolun!!
Kolşisin benim en iyi arkadaşım :)
similay

Mesajgönderen nehirida tarih Pzr Ağu 17, 2008 2:08 pm

Majezik benim sadece başağrımı kesiyor :D hastaneye gitmişsem eğer diclofenac iğne vuruluyor hastaneye gitmemişsem de buskopan içiyorum. Ama ilk gün genellikle hiçbrisi etkili olmuyor. :?
Yıkılan güzel şeylerin
Dışımıza dökülen kırıkları mı çok ses çıkarır
Yoksa içimize dökülen kederleri mi?
nehirida

Mesajgönderen Seyma tarih Pzr Ağu 17, 2008 2:39 pm

Canım aramıza hoş geldin öncelikle...

BEn ateşim çok yüksek olursa novalgin den başkası düşürmediği için novalgin alıyorum.Yada çok kötüysem gidip iğnesini yaptırıyorum.Ama reçetesiz yapmıyorlar.

Karın ağrısı yada eklem ağrıları için dikloron, cataflam, volteren bu tür ilaçları alıyorum.
Resim

Hayatımın anlamı...
Seyma

Mesajgönderen similay tarih Pzr Ağu 17, 2008 10:12 pm

Saolun arkadaşlar.. iyi dilekler ve alınan ağrı kesiciler için!! bende majejik çok etkili oluyor. o olmadığı zaman dolorex kullanıyorum, majezik kadar etkili olmasada iyi geliyor..
Belirttiğimiz ağrı kesiciler arasında yan etkisi en hafif olan hangisi acaba ?! bu konuda umarım bir uzman doktorumuz bize yardımcı olur ;)

ağrısız günler gecirmek dileği ile arkadaşlar :D
Kolşisin benim en iyi arkadaşım :)
similay

Mesajgönderen selly tarih Sal Ağu 26, 2008 2:07 am

Merhabalar arkadaşlar öncelikle hepinize geçmiş olsun. Bende wermidon kullandım uzun yıllar. Böbreklerimi zamanla ağrıtmaya başladı sonra novalgine.. bayağı bir uzun zaman onu kullandım.. dolarex vs..kısacası biri dokunsa diğer bir ağrı kesici ve ateş düşürücü ne bulursam kullandım. 7 sene önceside astıma yakalandım dr majezik vermeye başladı ama onu hiç kullanamadım beni; tabiri deyim yerindeyse öldürdü..Hastalığıma 9 yaşında yakalandım ve aradan geçen 27 yıl sonunda ancak teşhis konuldu..Şimdi de böbreklerimin hiç bir ağrı kesicilere dayanamaması sonunda hepsi yasaklandı bana..Çünkü yıllarca ağrı kesiciler kullanmış olmam astımımında tetiklemesiyle böbreklerime zarar vermeye başladı..kolşisine ve ya varsa başka fmf için kullandığınız bir ilaç düzenli olarak onu kullanın ama yaşadıklarımdan pay biçerek " mümkün mertebe dr unuzun tavsiye etmediği bir ağrı kesici kullanmayın!! SAĞLIKLI, ATAKSIZ, GÜNLER DİLEKLERİMLE
selly Resim
selly

Mesajgönderen esenol78 tarih Sal Ağu 26, 2008 8:28 am

Slm..
Ağrı kesiciler konusunda bildiğim birşeyi paylaşmak istedim.
Trombositopeni adında bir kan hastalığım vardı (halen de var ama ciddi değil) o zamanlarda mecbur kalırsan PAROL kullanabilirsin demişti doktor.
Bir de TAMOL'u bir araştırın..
Sağlıklı günler dilerim.
esenol78

Mesajgönderen büşraa tarih Cum Eki 03, 2008 8:15 pm

parola alerjim var ve faydada etmiyor majezikte fayda etmiyor malesef. apranax kullanıyordumm o çok etkili.ama uzun zamandır atağım yok kullanmıorum bu yüzden...
büşraa

Mesajgönderen ramazan42 tarih Pzt Eki 06, 2008 11:32 pm

kardeş ben mazejik kullanıyorum ama faydası yok o agrıları cekiyorsun bence sadece pisikoljik olarak oldugunu düşünüyorum seni etkilemek istemem ama en güzeli kullanmamak atak sırasında bol istirat ve ALLAHA dua etmek artı sabırla atagı gecirmek biliyosunuz her agrı kesicinin vücuda zararı daha cok HERKESE ALLAH ŞİFA VERSİN AMİN........?
ramazan42

Mesajgönderen dr_bahar tarih Çrş Eki 08, 2008 7:49 pm

herkese merhaba..bende uzun süren ağrılar çektim çocukluğumdan itibaren.apandst amelytı oldum chron teşhisi ile steroid kullandım ki teşhis için yapılan kolonoskopilerde bunun en acı tarafydı.sonuç kendi çabamla fmf olduğum ortaya çıktı.tıp öğrencisiyim kendim araştırarak en son genetik hocama danışarak bulduk hastalığımı.günde 3 defa alyrm kolşisini malesef biraz ilerletmiş hastalık.henüz amiloidoz baktırmadım derslerden vaktim olmadı ama en yakın zamanda bunu da yaptırcam.ben atak sırasında saat başı 1 tane olmak üzere ishal yapana kadar 8 e kadar ilaç alıyorum bunun dışındada serum içinde buscopan IV ile biraz olsun rahatlıyorum.buscopanın faydalı olduğunu duymuştum.bana en iyi gelen ilaç şu anda o.herkese geçmiş olsun...
dr_bahar

Atak Sırasında kullanılan ilaçlar

Mesajgönderen uysalburak tarih Cmt Eki 25, 2008 9:49 am

Arkadaşlar doktorum fmf in bir çok çeşidi olduğunu söylemişti bana. Hastalığın seyride bu çeşitlere göre değişebiliyormuş. Nitekim askeliğim sırasında GATA da yattığımda yanıma gelen FMF hastası olduğunu söyleyen bir kaç arkadaşta da bunu gözlemledim. Benim atağım ilaç vermedikleri için 2 hafta kadar çok ağır geçerken yanımdaki arkadaşların çok hafif şekilde sadece biraz ateş azıcık miğde bulantısıyla geçtiğini gözlemledim. O zamanlar hastalık sırasındaki sedim fibrinojen değerlerine göre hastalığın ağırlığını ölçüyorlardı.
Hastalığın türü baskın yada çekinik olması gen testlerinde çıkıyor ortaya.
Uzun lafın kısası atakların sertliğine göre alınan ilaçlar da farklılık gösterebiliyor. Nitekim benim ataklarım çok sert geçerdi eskiden. 1litre serum (içinde ağrı kesici, vitamin, hatta sakinleşmem ve uyumam için diyazem:) kalçadan kas gevşetici iğneler vs...
uysalburak

Mesajgönderen HATİCE tarih Prş Eki 30, 2008 12:31 pm

SMİLAY ANLATTIKLARIN NEKADARDA BANA BENZİYOR.BÜTÜN ÇOCUKLUĞUM HASTANELERDE GEÇTİ SINAVLARA BİLE KOLUMDA SERUMLA GİRDİM HASTANEDE.TEŞHİSTE EKLEM ROMATİZMASI VE YILLARCA HER AY PENADUR İĞNE KULLANDIM.ŞUAN 27 YAŞIMDAYIM KARDEŞİMDE BENİMLE AYNI DURUMDAYDI.GEÇEN YIL KARDEŞİM ASKERE GİDİNCE GATADA ÖĞRENDİKKİ FMF :):) GÜLERMİSİN AĞLARMISIN.VE BİLİYOMUSUN BENDE FMF OLDUĞUMA KESİN KARAR VERDİM.ZATEN DOKTORDA YOK YAŞADIĞIM ŞEHİRDE BANA YARDIMCI OLACAK FMF KONUSUNDA.HEP ACİLE GİDİYORUM.HER AY 1 HAFTA İŞE GELEMİYORUM.2 YILDIR EVLİYİM VE BU AĞRILAR YÜZÜNDEN BEBEK SAHİBİ OLMAYA KORKUYORUM.KOLSİNİ GÜNDE 1 KEZ KULLANIYORUM AMA DEDİMYA HERHANGİ Bİ DOKTOR DEMEDİ BUNU BANA.BEN KENDİ KENDİME CARELER ARIYORUMYA :):) NEYSE ATAKLARIM OLDUĞUNDA ACİLDE NOVALJİN İĞNE KULLANIYORUM 3-4 KERE İĞNEYİ YAPTIRINCA ANCA İŞE YARIYOR.DOKTORA GİTMEM GEREK 1 KOLSİN YETMİYOR FAZLASINI KULLANMAYA KORKUYORUM.ATAKLARIM AYNI DEVAM EDİYOR.YAZIN AYAKLARIM ŞİŞİYOR.KIŞIN KARIN AĞRIM GÖĞSÜM SIKIŞIYOR BERBATTT BİŞEYY.ALLAH HERKESE YARDIMCI OLSUN.
HATİCE

FMF -KOLSİN BAZEN NOVALJİN

Mesajgönderen HATİCE tarih Prş Eki 30, 2008 12:32 pm

ÖZÜR DİLERİM YENİYİM SİTEDE YNI YAZIYI BİKAÇ KEZ GÖNDERMİŞİM.BİRAZ KARIŞTIRDIM ÖZÜRRR
En son HATİCE tarafından Prş Eki 30, 2008 12:41 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
HATİCE

Mesajgönderen HATİCE tarih Prş Eki 30, 2008 12:33 pm

GEÇMİŞ OLSUN HERKESE
En son HATİCE tarafından Prş Eki 30, 2008 12:41 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
HATİCE

Mesajgönderen HATİCE tarih Prş Eki 30, 2008 12:34 pm

SMİLAY ANLATTIKLARIN NEKADARDA BANA BENZİYOR.BÜTÜN ÇOCUKLUĞUM HASTANELERDE GEÇTİ SINAVLARA BİLE KOLUMDA SERUMLA GİRDİM HASTANEDE.TEŞHİSTE EKLEM ROMATİZMASI VE YILLARCA HER AY PENADUR İĞNE KULLANDIM.ŞUAN 27 YAŞIMDAYIM KARDEŞİMDE BENİMLE AYNI DURUMDAYDI.GEÇEN YIL KARDEŞİM ASKERE GİDİNCE GATADA ÖĞRENDİKKİ FMF :):) GÜLERMİSİN AĞLARMISIN.VE BİLİYOMUSUN BENDE FMF OLDUĞUMA KESİN KARAR VERDİM.ZATEN DOKTORDA YOK YAŞADIĞIM ŞEHİRDE BANA YARDIMCI OLACAK FMF KONUSUNDA.HEP ACİLE GİDİYORUM.HER AY 1 HAFTA İŞE GELEMİYORUM.2 YILDIR EVLİYİM VE BU AĞRILAR YÜZÜNDEN BEBEK SAHİBİ OLMAYA KORKUYORUM.KOLSİNİ GÜNDE 1 KEZ KULLANIYORUM AMA DEDİMYA HERHANGİ Bİ DOKTOR DEMEDİ BUNU BANA.BEN KENDİ KENDİME CARELER ARIYORUMYA :):) NEYSE ATAKLARIM OLDUĞUNDA ACİLDE NOVALJİN İĞNE KULLANIYORUM 3-4 KERE İĞNEYİ YAPTIRINCA ANCA İŞE YARIYOR.DOKTORA GİTMEM GEREK 1 KOLSİN YETMİYOR FAZLASINI KULLANMAYA KORKUYORUM.ATAKLARIM AYNI DEVAM EDİYOR.YAZIN AYAKLARIM ŞİŞİYOR.KIŞIN KARIN AĞRIM GÖĞSÜM SIKIŞIYOR BERBAT BİŞEY.ALLAH HERKESE YARDIMCI OLSUN.
HATİCE

Sonraki

Dön KOLŞİSİN

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir