ilaç saatim belle değil

Kolşisin hakkındaki bilgilere buradan ulaşabilirsiniz

ilaç saatim belle değil

Mesajgönderen fatmabetül tarih Pzr Mar 30, 2008 6:49 pm

5 yıldır fmf hastasıyım 18 yaşındayım ilacımı ilk başladığımda çok aksatıyodum doktorum korkutunca aksatmamaya başladım günde 3 defa kullan dedi ama çoğu zaman unutkanlığım yüzünden 2 defa aldım bu siteyi bulduğumdan beri 3 defa alıyorum ama hergün belirli saatlerde değil yani ilacımı hiç aksatmıyorum ama saatlerin kesin olmuyo..bide aşırı unutkanlığım yüzünden ilacı üst üste 2 defa içtiğimde oluyo bunlar bi sorun yaratırmı
fatmabetül

Mesajgönderen Sewde tarih Pzt Mar 31, 2008 11:11 pm

merhaba kardesim, gecmis olsun, ilaci aksatmamaya dikkat edelim insALLAH, bende doktoruma sormustum kolsisini ayni saatte almak gereklimi diye doktorum hayir bunun bir onemi yok demisti onemli aksatmadan kullanmak.

Allaha emanet olun..
Sewde

Mesajgönderen fatmabetül tarih Pzt Mar 31, 2008 11:26 pm

ÇOK TŞKLER CANIM SANADA GEÇMİŞ OLSUN İLAÇLARIMI DÜZENLİ ALIYORUM ARTIK ONUN İÇİN 6 AYDIR ATAK BİLE GEÇİRMEDİM İNŞ GEÇRİMEM HERKKEZE ATAKSIZ GÜNLER
fatmabetül

Mesajgönderen Sewde tarih Sal Nis 01, 2008 12:37 pm

insALLAH Rabbim bizlere sifa verir ayni zamanda da sabir :))

bende 2 yildir aksatmamaya calisiyorum ve elhamdulillah cok daha iyiyim

ALLAHa emanet ol guzel kardesim;)
Sewde

Mesajgönderen Birsel tarih Pzt Nis 07, 2008 11:51 pm

Selam arkadaslar, ne oluyoruz ya kapatilma sirasi sanirim yavas yavas Foruma geliyor...Birbirinize ve birbirinizin görüslerine inanclarina nezaman saygi duymayi ögrenceksiniz...

Gereksiz tartismalara gerek yok...Bir masum ilac saatinden nere gelmisiniz... yazik ya...

Admin bilmiyorum bu Coskun Abi seninmi yoksa Ismalinmi yazisi ama dünde Askerlik bölümde vardi eger bir öncekinin yazisi digerlerine haksizik yapiyor hakaret iceriyorsa sesiz sedasiz bu yaziyi silmek yerine neden ayni kefeye düstügünüzü gereksiz plomiklere girdiginizi anlayabilmis degilim..sizlerden daha porf. davranis beklerdim dogrusu... Burdada bu yazilari silmek yerine bu konuya deginmek istedim... Kimseye haksizilik yapmak istemiyorum her ikinzde sevgim ve saygim sonsuz ama lütven yazdiklariniza ve yazilanlara dikat edelim... gerekli görüyorsak üst yaziyi silelim..ama saten piskolojisi bozulmus yardim arayan arkadaslari dahada germenin geregi yok bence...

Özgür bir ülkedeyiz herkes istedigi gibi düsünür veya inanir bunlara mudahale etmemiz yersiz bence sadece Kolsizini birakirsalar inanc nedenile iste ozaman karsilarinda olmaliyiz zira allahin bize amanet etigi bu bedenlere eziyet etmemize hakkimiz yok...

Kisisel düsüncem ve inancim böyle !!!!!

FATMAGÜL Kolsizinin ilaki beli saatlerde alcaksin diye bir kaide yok... önemli olan gerekli dozu 24 saat icinde almamdir..cogumuz öglen genelde unutuldugundan sabah 2 aksam bir veya 2mg aliyorsa sabah 2 aksam iki veya bazilarida günde sabah aksam ve öglen olmak üzere aliyorlar..Önemli olan yeterli mikari ki eriskinlerde 1,5mg yogun ataklarda 2mg düzenli olarak almaktir..saati önemli degil...

tekrar gecmis olsun
ya zirvelerden gelen su gibi duru;
ya da kavrulmus ormanlar gibi kuru

hayat senin...ne istiyorsan o ol.....
Birsel
Site Admin

Üzücü

Mesajgönderen Erol Ergün tarih Çrş Nis 09, 2008 12:13 pm

Fmf hastalığının tedavisi var. Fmf hastası veya taşıyıcısı olan çiftler, labaratuvar ortamında mikro enjeksiyon yöntemiyle döllenen embriyolardan, preimplantasyon genetik tanı yöntemiyle seçilen sağlıklı olanlarının anne rahmine yerleştirilmesiyle, sağlıklı bebek sahibi olabilmektedir. Bu yöntemin başarı oranı çok yüksektir. Tıp bilimi insanlık tarihi kadar eskidir. Bir hastalığın tedavisi(şifası) yok demek için her zaman erkendir. Kök hücre çalışmaları devam ederken ve bu konuda önemli adımlar atılmışken herhangi bir hastalık için tedavisi(şifası) yoktur diyebilmek için; tüm bilimsel gelişmelerin bilimsel bulgu, tez,teori ve doktrinlerini en az uzmanlık seviyesinde bilmek, değerlendirmek, sentezlemek, etki ve sonuçları hakkında bilgi sahibi olmak gerekir diye düşünüyorum.Birsel Hanım size sağ duyunuz için teşekkür ediyorum.
EROL
Erol Ergün

Mesajgönderen Dilara tarih Çrş Nis 16, 2008 9:29 am

Merhaba,

Ben 21 yaşındayım ve doğuştan FMF'liyim. Teşhis konulmadan önce her haftasonu atak geçirirmişim fakat çok küçük yaşta teşhis edilmiş ve o zamandan beri Kolşisin kullanıyorum. İlacımı belli saatlerde içmiyorum ama mutlaka her gün aksatmadan, 3 tane içiyorum.

En son 2003 yılında ufak bir atak geçirdim onun dışında şu ana kadar hiçbir atak yaşamadım.
Her ay düzenli idrar ve kan tahlili gibi kontrolleri yaptırıyoruz. Şu ana kadar bir şey çıkmadı, her şey yolunda.
Merak ettiğim tüm soruların cevabını bulabileceğim çok güzel bir site hazırladığınız için çok teşekkür ederim. . .

Herkese sağlıklı günler....

Dilara

Mesajgönderen Birsel tarih Cum Nis 18, 2008 9:56 pm

slm Dilara,

cok tskler hakkimizdaki düsünceler icin, ve aramiza hos geldin,..aradigin cevaplarini buldunsa sitemizde ne mutlu bize... tekrar gecmis olsun..hersey gönlünce olsun
ya zirvelerden gelen su gibi duru;
ya da kavrulmus ormanlar gibi kuru

hayat senin...ne istiyorsan o ol.....
Birsel
Site Admin

Mesajgönderen yunemars tarih Cum Nis 25, 2008 12:59 am

3 tane yutabildiğim günleri özlüyorum:(:(:(:(

kolşisin karaciğer enzimlerimi yükseltiyo, o yüzden 1 gün 1 diğer gün 2 tane yutuyorum, aralıktan beri

başta ilk atak 2 ay sonra geldi çok yüksek ateş ama diğer ataklara göre gayet hafif karın ağrısı,eğer atak böyle 2 ayda bir bu kadar hafif gelcekse başımın üstünde yeri var dedim, heralde duydu, 1 ay sonra bir atak daha, sert bi ataktı,1 ay sonra bitane daha...

doktora söylüyorum yükseltiyimmi diye karaciğerini tehlikeye atamam yükseltme atağın geldiğini hissedince bi hap önercem onu yutcaksın diyo:(

ben günde 3 tane yutabildiğim günlere geri dönebilsem, hastalığımı bile unuturdum...:(:(:(
yunemars

Re: ilaç saatim belle değil

Mesajgönderen sevl tarih Sal Şub 10, 2009 8:17 pm

cok tesekkur ederm ılac konusunda bılgı verdıgınız ıcın bende saatı ıle alınması gerek dıye dusunuyodum ve hep unutkanlıgım yuzunden gecıktırınce acaba yanlıs mı kullanıyorum dıyodum cok sagolun bu konuda aydınlattınız benı boyle bı sıte actıgınız ıcın ayrıca tsk...
sevl

tok karnına mı alınıyorrrrr

Mesajgönderen aybars tarih Pzr Şub 22, 2009 10:29 pm

merhaba arkadaslar 4 yasında oglum var.2 gun once AAA tanısı koyuldu kolşisin tedavisine basladık.Bu hastalıkla ılgılı pek birsey bilmiyorum.bu ilac acmı yoksa tok karnınamı alınması gerekıyormus.bileniniz varsa lutfen soyleyebilir misiniz.herkese ataksız gunler dilerim
aybars

şartlaman lazım

Mesajgönderen s.sarkin tarih Sal Tem 21, 2009 11:56 pm

benimde bazen karışıyor ama doktorum eşit saat aralıklarında almaya özen göster demişti günde 3adet alıyorum. 8saati tutturmak elbette zor oluyor. sabah 10da alıyorum akşam 6da gece yatarkende bi tane alıorum yaklaşık olarak tutturuyorum.
sana tavsiyem kendine saatler belirle ve şartla kendini o saat gelince kendi kendine ilaç alman gerektiğini hissediyorsun. mesela ben öyle şartlamışımki saat 6olunca karnımda bi ağrı oluştuğunu hissediyorum ve hemen ilaç aklına gleiyo
küçük kırmızı şekerlerime bayılıyorum...
s.sarkin

Re: ilaç saatim belle değil

Mesajgönderen fato60 tarih Sal May 04, 2010 9:53 pm

kesinlikle düzenli alınmalıdır günde 3 kere 8 saat aralıkla olması şarttır.
fato60

Dön KOLŞİSİN

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir