Dr.Ali Düzova ve Dr.seza özen 2006

Buradan Uzman Doktorların bıraktığı mesajlara, Telefon ve Adreslerine ulaşabilirsiniz.

Dr.Ali Düzova ve Dr.seza özen 2006

Mesajgönderen Birsel tarih Cum Eyl 29, 2006 2:36 pm

Dr. Ali DÜZOVA,a Dr. Seza ÖZENa

aÇocuk Sağlığı ve Hastalıkları AD, Pediatrik Nefroloji ve Romatoloji Ünitesi, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, ANKARA


--------------------------------------------------------------------------------


Ailevi Akdeniz Ateşi (AAA) kendiliğinden düzelen, tekrarlayan ateş ve poliserosit (peritonit, plörit, artrit) atakları ile karakterize, otozomal çekinik geçiş gösteren bir hastalıktır. Sıklıkla Türkler, Sefardim Yahudiler, Araplar ve Ermenilerde görülür. Vakaların %80-90’ında yakınmalar 20 yaşından önce başlar. Ataklar sıklıkla 12-72 saat sürer. Sıklık sırası ile ateş, peritonit, plörit, artrit, erizipel benzeri eritem görülür. Amiloidoz hastalığın en önemli komplikasyonudur. Ataklar anında beyaz küre, eritrosit sedimentasyon hızı, CRP, serum amiloid A; yükselir, günler içinde normale döner. Hastalığın 16. kromozomda bulunan ve MEFV olarak adlandırılan geninde 50’den fazla mutasyon tanımlanmıştır. AAA tanısı klinik kriterlere dayanılarak konulur. Bu amaçla Tel-Hashomer ve Sheba Medical Center tanı kriterleri geliştirilmiştir. Klinik tanının şüpheli olduğu durumlarda MEFV mutasyon analizi, hastanın kolşisin tedavisine vereceği yanıt tanıda yararlıdır. Ayırıcı tanıda tekrarlayan ateş, karın ağrısı, göğüs ağrısı, eklem ağrısı ve skrotal ağrı nedenleri; kalıtsal tekrarlayan ateşler (hiperimmünoglobulin D sendromu, TNF reseptörü ilişkili periyodik sendrom, NOMID/CINCA, Muckle-Wells sendromu, ailevi soğuk otoenflamatuvar sendromu) ve PFAPA sendromu hatıra getirilmelidir.

Anahtar Kelimeler: Ailevi Akdeniz Ateşi, klinik özellikler, kalıtsal tekrarlayan ateş, ayırıcı atnı

Turkiye Klinikleri J Int Med Sci 2006, 2(8):12-20
Birsel
Site Admin
 
Mesajlar: 1412
Kayıt: Sal Haz 20, 2006 6:34 pm
Konum: Seligenstadt

Mesajgönderen birolbaser tarih Çrş Mar 26, 2008 3:48 am

bırde aysın bakkaloglu var aynı bolumde arkadaslar...
birolbaser
 
Mesajlar: 6
Kayıt: Pzr Mar 02, 2008 3:04 am
Konum: ordu / mesudiye

Mesajgönderen wallace717 tarih Cum Kas 28, 2008 11:48 pm

ayrıca hacettepe üniversitesi romatoloji bölümünde Doç.Dr.Şule Apraş BİLGEN var. Kendisi de fmf konusunda oldukça deneyimli ve bilgili. ayrıca alakası da çok güzel. tavsiye ederim.
wallace717
 
Mesajlar: 10
Kayıt: Pzr Tem 27, 2008 10:15 pm


Dön UZMAN DOKTOR MESAJLARI, ADRES VE TELEFONLARI

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron