Dr.Fatos Önen 2006

Buradan Uzman Doktorların bıraktığı mesajlara, Telefon ve Adreslerine ulaşabilirsiniz.

Dr.Fatos Önen 2006

Mesajgönderen Birsel tarih Cum Eyl 29, 2006 2:34 pm

Dr. Fatoş ÖNENa

aİç Hastalıkları AD, Romatoloji-İmmünoloji BD, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi, İZMİR


--------------------------------------------------------------------------------


Artrit atakları, AAA’nin sık görülen bulgularındandır. Sefardik Yahudi’lerin %75’inde ortaya çıkar. Türk, Arap ve Ermeni hastalardaki sıklık daha düşüktür. Artrit, genellikle alt ekstremitelerin büyük eklemlerini etkileyen akut monoartrit atakları şeklinde kendini gösterir. Atak sıklıkla bir hafta içerisinde kendiliğinden sonlanır. Hastaların %5’inde uzamış artrit atakları görülür. Sıklıkla diz veya kalça eklemi tutulur. Klasik ortaya çıkış şekli kronik monoartrittir. Çoğu hastada tam iyileşme görülür, ancak bazı hastalarda özellikle kalçada fonksiyon kaybına yol açabilen destrüktif artrit gelişir.
Bazı AAA’li hastalarda spondiloartrit bulguları ortaya çıkabilir. Bu hastalarda genellikle tek veya çift taraflı sakroiliit, entezit ve inflamatuvar bel/boyun ağrısı görülür; radyolojik olarak omurga tutulumu belirgin değildir ve HLA-B27 negatif olarak saptanır.
Günlük oral kolşisin, AAA’nin ana tedavisidir; çoğu hastada akut artrit ataklarının ortaya çıkışını engeller veya sıklık ve süresini azaltır. Kronik artritli olgularda, ağrı kesici ve anti-inflamatuvar ilaçların çok fazla yararı olmaz. Kalçada tekrarlanan aspirasyonlar ile, artmış eklem sıvısının basısına bağlı iskemi önlenebilir. Özellikle diz ekleminin uzamış artritinde sinovektomi gerekebilir. Destrüktif kalça artriti olan bazı hastalar kalça replasmanına gereksinim duyar. Spondiloartritli hastalarda bu hastalığa özgü tedavi gerekir. Anti TNF-α tedavisinin kronik kalça artritli ve spondiloartritli bazı olgularda düzelme sağladığı bildirilmiştir.

Anahtar Kelimeler: Ailevi Akdeniz Ateşi, artrit, spondiloartrit

Turkiye Klinikleri J Int Med Sci 2006, 2(8):20-24
Birsel
Site Admin
 
Mesajlar: 1412
Kayıt: Sal Haz 20, 2006 6:34 pm
Konum: Seligenstadt

Dön UZMAN DOKTOR MESAJLARI, ADRES VE TELEFONLARI

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron