Dr Mehmet Tunca-İzmir-2003

Buradan Uzman Doktorların bıraktığı mesajlara, Telefon ve Adreslerine ulaşabilirsiniz.

Dr Mehmet Tunca-İzmir-2003

Mesajgönderen mediterranean tarih Pzt Tem 03, 2006 2:37 pm

Coşkun Boz tarafından hazırlanan bu sayfayı bir hekim olarak ben de sürekli izliyorum ve eminim ki hastalara çok yararlı oluyor fakat ufak bir sorun gözüme çarpıyor: kimi hastalar genel bilgiler kısmını iyi okumadan yanıtlanmış soruları tekrar soruyorlar. Son zamanlarda beliren birkaç noktaya kısaca değinmek istedim. Askerlik konusu: Yedek subaylar çürüğe ayrılmıyorlar (hemen her zaman), erler ise hastalığının ağırlığına ve biraz da karşılaştığı hekime bağlı bir seyir izliyor. Bazan hastaların elindeki bütün ilaçları vs topluyorlarmış, atak gelince de işler karışabiliyormuş. Bu konu maalesef hala tam oturmadı. Ankara GATA FMF konusunda çok bilgilidir. Genetik analiz: Bu test sırasında iki yol izleniyor- piyasada varolan ticari yöntemde FMF geninde en sık görülen 4-5 mutasyona bakılıyor, böylece yaklaşık %70-80 olasılık taranmış oluyor. Diğer yöntem araştırma laboratuarlarında uygulanıyor ve bu 4-5 mutasyondan hiç birini taşımayanlarda BÜTÜN gen taranıyor. Bu yöntemde bile hastaların yaklaşık %10'unda henüz bilinen mutasyonlardan hiç biri saptanamıyor. Sonuç şu: genetik analiz teşhis için şart değil, hastanın anlattığı olaylar o kadar tipiktir ki teşhise yeter. Mutasyon bulunmayan insana 'sende FMF yok' diyemezsiniz. İlaçsız ve ataksız dönem: Bu aldatıcı bir iyilik halidir, FMF ara verir ama geçmez, amiloidoz riski devam eder. mutlaka kolşisin ilacına devam etmek gerekir, yetişkinlerde günde 1 tablet çok eksiktir en az 2 tercihan 3 adet almak gerekir. Fransa'daki FMF Kongresi: 2002 eylülünde yapıldı, olayın moleküler boyutları öne çıkmaya başladı, önümüzdeki yıllarda artan sayıda hayvan deneyleri vs ile ilginç ve hastalar için de yararlı sonuçlar çıkacak. Ama şimdilik kolşisine devam, kongrede tartışılan ve sunulan bildirilerde hastaların direkt yararlanacağı bir bilgi henüz yok . Bundan sonraki kongre 2005'de Amerika'da. 2003 sonu veya 2004 başında ulusal bir kongre yapmaya çalışıyoruz orada hastalara da bir oturum ayırabiliriz inşallah. Herkese mutlu yıllar dilerim. Dr Mehmet Tunca
mediterranean
Site Admin

Mesajgönderen uykusuz tarih Pzr Eyl 03, 2006 10:57 pm

Sevgili admin...
Ankara'da ikamet eden bir öğretmenim.. Dolayısıyla Ankara'da temasa geçebileceğim bir uzman adına ve adresine ihtiyacım var.. Bilginiz dahilindeyse lütfen.

Saygılarımla :roll:
uykusuz

Mesajgönderen Birsel tarih Çrş Eyl 06, 2006 2:18 pm

Sevgili Uykusuz,

Size Ankara'da Numune Hastanesi Romatoloji Bolumunden Prof. Dr. Yasar Karaaslan'i
ve Hacettepe, Ic Hastaliklari Romatoloji'den Prof. Dr. Ihsan Ertenli ve
Sedat Kiraz'i onerebilirim....
Birsel
Site Admin

Re: Dr Mehmet Tunca-İzmir-2003

Mesajgönderen fazilett tarih Prş Mar 06, 2008 9:57 pm

mediterranean yazdı:Coşkun Boz tarafından hazırlanan bu sayfayı bir hekim olarak ben de sürekli izliyorum ve eminim ki hastalara çok yararlı oluyor fakat ufak bir sorun gözüme çarpıyor: kimi hastalar genel bilgiler kısmını iyi okumadan yanıtlanmış soruları tekrar soruyorlar. Son zamanlarda beliren birkaç noktaya kısaca değinmek istedim. Askerlik konusu: Yedek subaylar çürüğe ayrılmıyorlar (hemen her zaman), erler ise hastalığının ağırlığına ve biraz da karşılaştığı hekime bağlı bir seyir izliyor. Bazan hastaların elindeki bütün ilaçları vs topluyorlarmış, atak gelince de işler karışabiliyormuş. Bu konu maalesef hala tam oturmadı. Ankara GATA FMF konusunda çok bilgilidir. Genetik analiz: Bu test sırasında iki yol izleniyor- piyasada varolan ticari yöntemde FMF geninde en sık görülen 4-5 mutasyona bakılıyor, böylece yaklaşık %70-80 olasılık taranmış oluyor. Diğer yöntem araştırma laboratuarlarında uygulanıyor ve bu 4-5 mutasyondan hiç birini taşımayanlarda BÜTÜN gen taranıyor. Bu yöntemde bile hastaların yaklaşık %10'unda henüz bilinen mutasyonlardan hiç biri saptanamıyor. Sonuç şu: genetik analiz teşhis için şart değil, hastanın anlattığı olaylar o kadar tipiktir ki teşhise yeter. Mutasyon bulunmayan insana 'sende FMF yok' diyemezsiniz. İlaçsız ve ataksız dönem: Bu aldatıcı bir iyilik halidir, FMF ara verir ama geçmez, amiloidoz riski devam eder. mutlaka kolşisin ilacına devam etmek gerekir, yetişkinlerde günde 1 tablet çok eksiktir en az 2 tercihan 3 adet almak gerekir. Fransa'daki FMF Kongresi: 2002 eylülünde yapıldı, olayın moleküler boyutları öne çıkmaya başladı, önümüzdeki yıllarda artan sayıda hayvan deneyleri vs ile ilginç ve hastalar için de yararlı sonuçlar çıkacak. Ama şimdilik kolşisine devam, kongrede tartışılan ve sunulan bildirilerde hastaların direkt yararlanacağı bir bilgi henüz yok . Bundan sonraki kongre 2005'de Amerika'da. 2003 sonu veya 2004 başında ulusal bir kongre yapmaya çalışıyoruz orada hastalara da bir oturum ayırabiliriz inşallah. Herkese mutlu yıllar dilerim. Dr Mehmet Tunca
fazilett

cevabınız ne olur tedavi

Mesajgönderen KÖROĞLU tarih Pzr Mar 16, 2008 12:01 am

sayın değerli hocalarım kontrolüm için yenile afık berdeli hocama gittim ve eski fmf tahlillerim eksik bakılmış ve ailecek yeniden tahlil yapılıyor
bu sonuç nasıl çıkacak bilmiyorum geçen hafta doktorum vedad inal beye kontrole gittim dediki ilacını kes bakalım ne gibi fark olacak dedi ama10 gün geçtikten sonra eklemlerimde batıcı nitelikte ağrılar oldu ayak dizim tutuldu 1gün yürüyemedim ve ar kasından hemen gırip oldum kendimi toparlayamadım kusmalarım oldu midemde birşey varmı diye izmir hospitıla koştum endeskopi yaptırdım midemde ödemli ve dudenum ve gastrık iltihap çıktı patolijide amoloit çıkmadı patoleji sonucunda ama eklemlerim iğne batar gibi çok ağrılarım oldu kolşisini 20 marttan ihtibaren yeniden kullanmaya başlayacağım ve birde sağlık raporunda yüzde 25 özür raporu verilebilirmi ayrıca yeni çıkacak olan sosyal güvenlik yasasında yüzde 25 iş kaybına 450 yetele ödeme olacakmış doğrumudur bizlerin çalışması artık hastalıgın yılı uzadıkça zorlaşıyor bilginize
ALİ KÖKEN 1975 DOĞUMLUYUM YAŞ OLARAK 36 YAŞINDAYIM 605VE 942 BAZDA FMF HASTASIYIM OĞLUM İSE 694 BAZDA FMF HASTASIYIM İZMİRDE OTURMAKTAYIM
KÖROĞLU

Mesajgönderen nehirida tarih Pzr Mar 16, 2008 12:21 am

Ben de Ankara da yaşıyorum ve Prof. Dr. Ihsan Ertenli ve Umut Kalyoncu önerebilirim Hacettepe Hastanesi Ramotoloji... 305 14 50 Her ayın ilk haftası çarşamba günleri yanılmıyorsam randevu alınabiliyor.
Yıkılan güzel şeylerin
Dışımıza dökülen kırıkları mı çok ses çıkarır
Yoksa içimize dökülen kederleri mi?
nehirida

Re: Dr Mehmet Tunca-İzmir-2003

Mesajgönderen svl_g tarih Prş Ağu 26, 2010 4:30 pm

MEHMET BEY MERHABALAR FMF HASTALIĞI TEŞHİSİ BANA 10 YIL SONRA KONDU.GEÇ KALINMIŞ BİR TEŞHİS YANİ GEÇEN YIL MAYIS AYINDAN BERİ KOLŞİSİN KULLANIYORUM YİNE DE ATAKLARIM DEVAM EDİYOR AMA ESKİ ŞİDDETİNDE DEĞİL.BURDAKİ OKUDUĞUM YAZILAR AMİLOİD FELAN GÖRÜNCE ÇOK KOKRTTUM BEN DE DE OLABİLİR Mİ DİYE GAZİ ÜNİV.DE MUAYENE OLMUŞTUM M.AKİF ÖZTÜRK'E SİZ CE DOĞRU HEKİM Mİ SİZE GELİP GÖRÜNSEM Mİ BİLEMİYORUM NEREYE GİDECEĞİMİ BENİM MUTASYONUM V 726 A.YÖNLENDİREBİLİR MİSİNİZ BENİ?
svl_g

Dön UZMAN DOKTOR MESAJLARI, ADRES VE TELEFONLARI

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir