Dr Huri Özdoğan- İstanbul-2003

Buradan Uzman Doktorların bıraktığı mesajlara, Telefon ve Adreslerine ulaşabilirsiniz.

Dr Huri Özdoğan- İstanbul-2003

Mesajgönderen mediterranean tarih Pzt Tem 03, 2006 2:37 pm

: Sevgili arkadaşlar, Bu sitenin varlığından haberdardım ancak hiç girmemiştim. Geçen gün gelen bir arkadaşınız bana adresi verdi. Coşkun beye ve hepinize kendim ve hastalarım adına teşekkürlerimi göndermek istiyorum. Bu gerçekten çok anlamlı bir hizmet. Hekim olarak biz görevimizi hastaya maddi ve manevi zarar vermeden, doğru tanıyı en kısa zamanda koymak olarak tanımlarız. Ancak özellikle uzun süren hastalığı olan hastaların bizden ayrıldıktan sonra günlük yaşamlarındaki sıkıntılarını çoğu kez bilmeyiz ya da bilemeyiz. Bu nedenle hastalar arası iletişimin çok yararlı olduğunu düşünüyorum. Benzer yakınmaları, tereddütleri, hatta korkuları paylaştığını bilmek sadece hastalık değil bir çok alanda da insanoğluna iyi gelen bir duygudur. Bir çok ilaçtan da daha etkilidir. Bu iletişimin doğal olarak dikkat edilmesi gereken en önemli noktası yanlış bilginin devreye girmesidir. Tüm mektupları okuyamadım henüz ancak arada dikkatimi çeken bazı noktaları sizlerle paylaşmak istedim. Bir kez FMF'in tanısı idrarda protein kaçırmaya başlamadan önce konulmuş ise ve hasta (erişkin) günde 3 kez kolşisinini alıyor ise korkulacak bir şey kalmadığını mutlaka bilmelidir. Günde 3 kez çok önemli. Günde 2 tane almak nöbetleri baskılayabilir ancak amiloidozu kesin olarak engellemek için gereken doz 3'tür. Eğer buna dikkat ediyorsanız büyük bir çoğunluğunuzda atak sıklıkları ve şiddeti belirgin olarak azalacak ya da az bir kısmınızda tamamen kaybolacaktır. Lütfen ilacı özellikle bu dönemlerde sakın unutmayın. Evde, işte, okulda, çantada bir kutu kolşisin hep bulunsun. Bazı ataklar kolşisine rağmen uzunca sürebilir hatta eklem atakları kolşisinden tam yararlanmayabilir. Buna rağmen kolşisin yetmiyor ya da etkisiz korkusuna kapılıp ilacı kesmemek gerekir. Çünkü ilacı sadece atakları kontrol etmek için değil esas olarak amiliodozu engellemek için kullanıyorsunuz. İlaç bu etkisini, atakları tam kontrol edemese bile sürdürüyor. Çocuğunun Henoch-Schönlein purpurası geçirdikten sonra bir de FMF tanısı aldığını yazan bir annenin mektubu dikkatimi çekti. Bu iki hastalık arasında anlamlı bir ilişki vardır. FMF hastalarında HS-P'sı daha sık görülmektedir. Dolayısı ile onu geçirmiş olması FMF tanısının doğruluğu yönünde değerlendirilebilir. Bir diğer eklemek istediğim nokta, bazı hastalarda sadece ataklarda yüksek olan sedimantasyon, CRP gibi testler ataklar arası dönemlerde de normalin üzerinde olabilir. Ancak atak dönemlerine göre daha düşük düzeydedirler. Tedavi sürdükçe bunlar da yoluna girecektir. Kolşisin bir koruyucu tedavidir. Bir hastalıktan sizi korumaktadır. Bu ilacı düzgün kullandığınız zaman tamamen normal bir yaşam süreceğinizi bilin. Kısıtlamanız gereken hiç bir şey yoktur. İstediğiniz işi yapabilir, istediğiniz yere gidebilir, istediğiniz sporla uğraşabilir, dilediğiniz risklerin altına girebilirsiniz. Yeter ki cebinizde kolşisin alacak paranız olsun. Belki tek kısıtlama akraba evliliği yapmamak olabilir. Hepinizden bir ricam var. Lütfen kendinizi çaresiz hissetmeyin. Tabii atakların verdiği sıkıntıları çekenler sizlersiniz, ama bilin ki tek, oldukça ucuz ve çok çok az yan etkisi olan bir ilaçla bu denli normal bir yaşam süresi ve düzeyi yakalayan çok az hasta var. Bunca yıllık deneyimimden kalkarak bu belittiğim özelliklerin ne denli önemli olabileceğini biliyorum. Hastalığın çaresi vardır ancak hasta ilaç çok pahalı olduğu için ilacı kullanamaz, ya da ilaç etkilidir ama o denli ciddi yan etkileri vardır ki ilacı sürekli kullanmak mümkün olmaz gibi. Bu iletişim ağınızı yurtdışına taşımanızı öneriyorum. Özellikle Almanya, Fransa'da ki Türkler arasında da epey FMF hastası var. Onların orada bu hastalığı bilen hekime rastlamaları da epey zor. Bu siteden çok yararlanacaklarını düşünüyorum. Arada bir hekimin bu sayfaya yazmasını nasıl karşılayacağınızı öğrenmek istiyorum. Ben bu mektuplardan epey şey öğreneceğimi fark ettim. Hepinize sevgilerimi gönderiyorum. Sağlıklı günler diliyorum.
mediterranean
Site Admin

saygılar

Mesajgönderen erdogan tarih Prş Kas 16, 2006 2:30 am

Bir doktorun yazdıkları ile moral bulmak çok guzel sizlerin yazdıgını okudukça hastalıgımın bir grip gibi oldugunu duşunuyorum . bir hafta oncesine kadar ilaci bizi avutmak için kullandıgımızı duşunuyordum fakat okudukça gercekten ilaci kullanmanın ne kadar faydalı oldugunu ogrendim sizlere kendi adima teşekkur ederim.ve yazilarinizin devamını dilerim .
Saygılar
erdogan

Mesajgönderen necla buzkanlı tarih Pzr Ara 10, 2006 2:14 am

İLĞİNİZE TEŞEKKÜRLER BENCE HER NE KADAR TEDAVİSİ KOLAY OLSADA FMF TANISI KONULANA KADAR TAM 22 YILIM GEÇTİ 4 KEZ AMALİYATTAN DÖNDÜM DERDİMİ ANLATANA KADAR ÇOK ACI VE SIKINTI ÇEKTİM SAĞ OMUZUMDA AĞRI VARDI FİZİK TEDAVİ UZMANI FMF İLE İLĞİSİ OLMADIGINI SÖYLEDİ OYSA Kİ FMF GEÇİÇİ ARTİRİTLER YAPABİLİYORMUŞ SİZ DOKTORLARDAN RİCAM LÜTFEN BİZLERİN ŞİKAYETLERİNİ DİKKATE ALIN GERÇEKTEN ÇOOOK ZOR BİR HASTALIK BÜTÜN DÜZENİMİZİ ALT ÜST EDİYOR ÇEVREMİZDEKİ İNSANLARIDA ÇOK ETKİLİYOR
necla buzkanlı

Mesajgönderen deniz_gulu tarih Pzr Ara 10, 2006 12:20 pm

sevgili necla buzkanlı bizim hastalıgımız doktorlar tarafından en cok arastırılan biş hastalık bu nedenle doktorlarımız bizimle her turlu konuda ilgileniyo....
deniz_gulu

Mesajgönderen eren tarih Cum Ara 15, 2006 12:27 pm

benım hastalıgıma 2 yılda teshıs konuldu hiçbir ilaç kullanmamam rahemn ben şu döenmlerde gerçekten iyi hissediyorum ama bende 2 kez amelıyattan döndüm
eren

Mesajgönderen hasretim03 tarih Prş Ara 21, 2006 1:09 pm

Bilgileriniz için teşekkürler. Yazınızda ilacı düzenli kullanın hiçbir sıkıntınız olmaz demişsiniz. Ben ilacı düzenli kullanmama rağmen, uzun süre ayakta kaldığımda, aşırı derece eklem ağrısı yaşıyorum. Bunun bir çözümü yokmu acaba...
---Fmf---
hasretim03

Dön UZMAN DOKTOR MESAJLARI, ADRES VE TELEFONLARI

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir